Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR
Czerwiec 2019
Plac Solidarności i Centrum Dialogu PRZEŁOMY – 5 czerwca
W pierwszą środę miesiąca spotkaliśmy się na Placu Solidarności; to ciekawe miejsce warte odwiedzenia. Nie pamiętamy na co dzień, że na Placu stoją dwa architektoniczne Noble. Gmach filharmonii, który zaprojektowali nam Hiszpanie był wielokrotnie nagradzany w Polsce i w Europie. Centrum Dialogu PRZEŁOMY wymyślone przez Roberta Koniecznego i jego biuro Promes zdobyło tytuł BUDYNEK ROKU NA ŚWIECIE na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie w 2016 r., również tytuł NAJLEPSZEJ PRZESTRZENI PUBLICZNEJ W EUROPIE i inne.
Celem naszego spotkania było zwiedzenie wystawy w Muzeum. Tu spotkaliśmy się z panem Jędrzejem Wijasem, który w bardzo ciekawy, autorski sposób zwrócił naszą uwagę na przedstawienie na wystawie przełomowych momentów historii Szczecina i Pomorza od 1945 r. Szczególnie wyeksponowano tu czasy buntu lat 1970,1981,1989 które doprowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności, a których to byliśmy świadkami lub nawet uczestnikami.
Mieliśmy okazję również posłuchać niezwykle interesującego opowiadania o historii powstania Anioła Wolności. Dziękujemy Państwu Wijasom za zainteresowanie się naszymi pasjami i pomoc w organizacji tak ciekawych zajęć.
Zwiedzanie Pyrzyc – 12 czerwca
Wyjątkowy upał w środowy poranek nie stanął na przeszkodzie w zwiedzaniu Pyrzyc. Jak zwykle, w doskonałych humorach pojechaliśmy busem do tego niewielkiego, powiatowego miasta. Pyrzyce były osadą wymienioną w 845 r. w spisie grodów słowiańskich przez anonimowego mnicha niemieckiego, zwanego przez historyków, Geografem Bawarskim. Jednak największe znaczenie miasto uzyskało po otrzymaniu praw miejskich w 1263 r. Wtedy też zaczęły powstawać budowle, które w większości zdołały przetrwać historyczne zawieruchy i dziś cieszą oko zwiedzających. Tak więc zobaczyliśmy odrestaurowane potężne mury miejskie, długości ok. 2 km, liczne baszty oraz wiekowe, bo pochodzące z XIII wieku kościoły, wybudowane w stylu wczesnogotyckim. Byliśmy również przy źródełku św. Ottona, skąd biskup z Bambergu rozpoczął chrzest Pomorzan. Uwagę naszą zwróciły też małe tężnie solankowe postawione w 2012 r., jako że w Pyrzycach eksploatowane od 1996 r. źródła mają również właściwości lecznicze .
Zmęczeni upałem wstąpiliśmy do pobliskiej kawiarenki, aby zregenerować nasze siły zimnymi napojami i lodami. Następnie autobusem wróciliśmy do Szczecina.
Zakończenie Roku Akademickiego w Syrenich Stawach – 19 czerwca
W kolejną, upalną środę czerwca, członkowie PIECHURA spotkali się przy Syrenich Stawach, w Lasku Arkońskim. Wszyscy amatorzy dobrej zabawy przyszli przebrani za Romów. Najpierw przygotowaliśmy dekorację i stół z różnymi smakołykami. Jednak najważniejszym punktem imprezy była część oficjalna, podsumowująca pracę PIECHURA. W minionym roku. koleżanka Danuta K. i Halina S. zostały wyróżnione i otrzymały dyplomy za aktywność oraz zaangażowanie w promowaniu zespołu w internecie. Miłym zaskoczeniem były drobne upominki. Następnie kol. Danuta T. omówiła planowaną wycieczkę do Gdańska. Dyskusję na nurtujące nas tematy uprzyjemniliśmy konsumpcją przyniesionych przez nas przysmaków. Dużo humoru i dowcipu dostarczyła nam kol. Dorota recytując wiersz o mężczyznach. Usatysfakcjonowani dobrą zabawą wyruszyliśmy barwnym korowodem do Ogrodu Różanego. Tu kol. Grażyna K. przybliżyła nam kilka faktów z historii „Różanki” Z tego miejsca roześmiani i zadowoleni z dobrze spędzonego czasu rozeszliśmy się do domu.
Wzgórze Akademickie- Jez. Szmaragdowe – 26 czerwca
Na ten dzień zapowiadano afrykańskie upały i naprawdę tak było, temperatura wyniosła 33 stopnie C. Mimo to czterech członków naszego zespołu zdecydowało się na cotygodniowy rajd. Tym razem trasa wiodła przez las, więc promienie słoneczne nas nie paliły. Przeszliśmy do Wzgórza Akademickiego. Trochę trzeba było się wspinać, ale było warto ujrzeć panoramę całego Szczecina. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną, zeszliśmy na dół i przeszliśmy ścieżką przy samym jeziorze, które o każdej porze roku jest urokliwe. Dopiero gdy wyszliśmy z lasu poczuliśmy znowu ten trudny do wytrzymania skwar.
Autorki tekstów: Danuta Krochmalska, Maria Grażyna Kwiatkowska, Halina Sobczyk, Jolanta Zorga-Pieńkos
Autorzy zdjęć : Joanna Dymkowska, Wanda Czumaj, Elżbieta Ściepuro.