przejdź do treści

Wydarzenia: zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy ZIELONO MI


Wycieczka do Stargardu w dniu 26 stycznia 2018 roku członków zespołów: ZIELONO MI… oraz PIECHURA

 

Wycieczka do Stargardu w dniu 26 stycznia 2018 roku członków zespołów: ZIELONO MI… oraz PIECHURA

Z wielką radością przyjęłam propozycję Grażyny Kwiatkowskiej , kierowniczki zespołu PIECHUR oraz członkini zespołu ZIELONO MI…, o dołączeniu „piechurów” do naszej wycieczki do Stargardu. Zaopatrzona w miniprzewodnik „Stargard .Poznaj tajemnice gotyckiego miasta” oraz wydruki z Internetu o poszczególnych zabytkach Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego z wielka tremą oprowadziłam naszą niewielką grupę po deszczowym Stargardzie.
Idąc z dworca PKP rzuciliśmy okiem na Plac Wolności już bez kolumny zwycięstwa a potem podziwialiśmy neogotyckie budowle : tunel powstały na miejscu rozebranej w 1842 roku Bramy Świętojańskiej, cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz wieżę ciśnień.
Dalej idąc wałami oglądaliśmy fragmenty XIV- wiecznych murów obronnych , których wysokość sięga miejscami nawet 8 metrów. Z pierwotnego pierścienia 2260 metrów murów okalających miasto do dziś zachowało się 1040 metrów. Potem zatrzymaliśmy się przy najokazalszej w Polsce , siedmiokondygnacyjnej baszcie Morze Czerwone o wysokości 34 metrów. Podziwialiśmy tę piękną budowlę obronną ozdobioną rombami z glazurowanej cegły.
W pobliżu czekała na nas kolejna piękność z przełomu XIII/XIV wieku- Brama Pyrzycka , której fronty zdobią blendy o różnych kształtach. Obok bramy znajduje się Dom Kletzina (Rohledera) typowy dom kupiecki z XVI wieku, w którym obecnie znajduje się Książnica Stargardzka. Stąd rozciąga się ładny widok na kolejne zabytki gotyku ceglanego tj. Basteję i Basztę Tkaczy zwaną Lodową .
Następnie udaliśmy się do centralnego punktu miasta tzn. na Rynek Staromiejski aby podziwiać ratusz, odwach i 2 kamienice barokowe oraz gotycką kolegiatę pod wezwaniem NMP Królowej Świata . Ratusz w Stargardzie został odbudowany po pożarze w 1540 roku w stylu późnego gotyku a potem przebudowany w stylu barokowym. Najbogatszą kompozycję plastyczną otrzymały szczyty wypełnione ornamentami maswerkowymi przyciągający wzrok swym pięknem. Obok Ratusza, idąc w kierunku kolegiaty znajduje się dawny budynek odwachu z XVIII wieku oraz dwie kamienice barokowe pochodzące z XVII wieku, odbudowane po wojnie.
Najokazalszym obiektem gotyku ceglanego w Stargardzie jest kolegiata mariacka zbudowana na przełomie XIII/XIV wieku, zniszczona w pożarze w 1635 roku i odbudowana w ciągu 25 lat. Wnętrze świątyni zachwyca swą kolorystyką i wyjątkową urodą a zwłaszcza sklepienia gwiaździste w nawie głównej i krzyżowo-żebrowe w nawach bocznych. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie przy dźwiękach muzyki organowej, co zawdzięczamy proboszczowi parafii NMP Królowej Świata, który wyraził zgodę na otwarcie dla nas kościoła. Kolegiatę obeszliśmy wokół podziwiając piękne zdobienia a zwłaszcza ceramiczne główki na elewacji kaplicy mariackiej.
Sprzed kolegiaty „rzuciliśmy okiem” na kolejny zabytek gotyku ceglanego jakim jest kamienica - Dom Protzena, wybudowana w XV wieku a odbudowana po pożarze miasta w 1635 r. Po krótkiej przerwie spędzonej przy gorących napojach przyszedł czas na dalszy spacer , którego pierwszym celem był Arsenał. Ściany tego obiektu , wybudowanego ok. 1500 r. , zostały udekorowane pasami rombowymi układanymi z cegły zendrówki. Idąc dalej wzdłuż Iny minęliśmy kolejny fragment murów miejskich z gotycką Basztą Jeńców i tu spotkała nas niespodzianka – jaz na rzece, który dokładnie obejrzeliśmy i obfotografowaliśmy z obu stron. Potem obejrzeliśmy kolejne zabytki gotyku ceglanego z XV w. tj. Bramę Wałową, Basztę Białogłówkę oraz Bramę Młyńską ( inne nazwy to Brama Portowa, Wodna, Herbowa, Rzeczna). Jest to jedyna brama w Polsce i jedna z dwóch w Europie i na świecie zbudowana nad korytem rzeki (kanału Młyńskiego). Rysunek tej bramy zamieszczony był na dawnych pieczęciach i w starym herbie miasta.
Ostatni etap naszej wędrówki to spacer wałami w kierunku kościoła świętego Jana Chrzciciela, świątyni wybudowanej w pierwszej połowie XV w. , w wyniku rozbudowy kaplicy wzniesionej wcześniej przez joannitów. W pobliżu kościoła natknęliśmy się na nową budowlę – Gloriettę ,obiekt wyboru stargardzian sfinansowany w ramach budżetu obywatelskiego.
Pomimo pochmurnej i chwilami deszczowej pogody udało się nam zobaczyć wiele ciekawych zabytków, jednak zabrakło czasu na obejrzenie interesujących ekspozycji muzealnych przy Rynku oraz w Bastei. Mam nadzieję, że wspaniałe zabytki gotyckie oraz ładnie zagospodarowane tereny parkowe wokół murów obronnych zachęciły niektórych uczestników naszej wycieczki by jeszcze kiedyś przyjechać do Stargardu.

Tekst: Ewa Drozd-Pokorska








powrót na poprzednią stronę