przejdź do treści

Wydarzenia: zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy ZIELONO MI


Prelekcja - Sanssouci Poczdam

                                                                        Prelekcja - Zespół Parkowo-Pałacowy Sanssouci w Poczdamie


Spotkanie w dniu 11 grudnia 2015 roku upłynęło nam na poznawaniu historii i podziwianiu piękna Zespołu Parkowo-Pałacowego Sanssouci w Poczdamie.
Pałac w stylu rokoko i park w stylu francuskim zwane „Pruskim Wersalem”, powstały na życzenie króla Fryderyka II Wielkiego, który zapragnął mieć prywatny ogród i pałac nie mający charakteru oficjalnej siedziby władcy. To pragnienie w 1744 r. zaowocowało powstaniem 6 tarasów obsadzonych winoroślą oraz oszklonymi niszami, w których rosły figi. U stóp tarasów powstały koliste klomby otaczające ogromny basen z fontanną (budowane przez 20 lat do 1764 r.), która trysnęła wodą na wysokość 38 metrów dopiero w 1842 r Wokół ustawiono mnóstwo pięknych, stylowych rzeźb, a niektóre z nich były darem króla Francji Ludwika XV. Tarasy przecięto szerokimi schodami prowadzącymi na szczyt wzgórza, gdzie został wybudowany pałacyk, w którym król spędzał wolny od rządzenia czas. Król planował tu pobyty sans souci (bez trosk-zmartwień), przyjmując prywatnych gości, poświęcając się swoim zainteresowaniom i realizacji pasji. Fryderyk II Wielki pragnął być pochowany w pobliżu pałacu, co nastąpiło dopiero w 205 rocznicę jego śmierci, w dniu 17 sierpnia 1991r.
Park Sanssouci , położony na 298 ha bogato rzeźbionego terenu, kształtowano w ciągu ponad stu lat, wprowadzając nowości zgodne z obowiązującymi trendami. Zasadnicza oś parku wschód - zachód prowadząca do Nowego Pałacu (Neue Palais) ma długość 2,5 km, a wszystkie alejki spacerowe mają 70 km. W parku Sanssouci ulokowano kilka fantazyjnie urządzonych ogrodów, wspaniałe pałace oraz inne fascynujące budynki i budowle w stylach modnych w epoce ich fundatorów. Najokazalszym budynkiem jest reprezentacyjny pałac królewski Neue Palais, a najbardziej uroczym chińska herbaciarnia. Szczyty wzniesień wykorzystane zostały jako punkty widokowe. Wszystko to stworzyło harmonijny, chociaż niejednorodny, zielony kompleks krajobrazowy w stylach angielskim, francuskim czy renesansowym. Prelekcja była ilustrowana pokazem 80 slajdów przygotowanym przez kierownika zespołu Zielono mi…
Nasze spotkanie było ostatnim w 2015 roku, dlatego też nie zabrakło na nim życzeń świąteczno-noworocznych, płonących świec oraz lukrowanych pierniczków, czekoladowych mikołajów i innych słodkości.
                                                                                                                    Opracowała: Ewa Drozd-Pokorska







powrót na poprzednią stronę