przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie 2024 r.

 

 Urząd Marszałkowski to symbol nowoczesnego i otwartego dla ludności całego województwa Zachodniopomorskiego. Powstał z dwóch budynków: siedziby Wojewódzkiej Przychodni już nieczynnej leżącej przy ulicy obecnie Piłsudskiego nr 40 i zbudowanego na działce , gdzie przed laty znajdowała się Administracja Transportu Sanitarnego przy ulicy Mazowieckiej nr 14. Położony jest w centrum Szczecina i ma doskonałe powiązanie komunikacyjne z resztą miasta. Wprowadzono liczne nowoczesne technologie przyjazne środowisku.
Nowy Urząd Marszałkowski ma ciepło z ziemi i z dachu poprzez fotowoltaikę
wielkie zbiorniki na deszczówkę, rolety reagujące na słońce i wiatr. Ma także zbudowane budki lęgowe dla małych ptaków, dla owadów , a nawet nietoperzy. Na dachu znajduje się łąka, gdzie rosną kwiaty polne naszego regionu. Wszystkie wymienione atuty dają budowli miano maksymalnie energooszczędnej i przyjaznej środowisku.
W maszynowni ciepła zainstalowano dwie pompy o łącznej mocy 225 kw i chłodzącej 180 kw. Nowa siedziba pozwala na pozyskiwanie ciepła ze słońca, zastosowano energooszczędne i wydajne oprawy LED. Oświetlenie jest sterowane czujnikami.
Kolejnym priorytetem jest oszczędzanie wody. Woda z mycia rąk jest stosowana do spłukiwania toalet i pisuarów. Korzysta się także z wody deszczowej gromadzonej w zbiornikach do nawadniania zieleni i do utrzymania właściwej wilgotności powietrza. Tymi wszystkimi urządzeniami (opiekują się ) elektroniczne czujniki.
Urząd Marszałkowski jest wyposażony w meble krajowego producenta, z drzew naszych lasów, co skróciło drogę dostarczania, a za tym mniej zużyto energii.
W dawny kinie Delfin w byłej Wojewódzkiej Przychodni, obecnie funkcjonuje sala konferencyjna, gdzie spotykają się przedstawiciele różnych opcji omawiając ważne sprawy dotyczące naszego województwa.
Ciekawym malowidłem na ścianie budynku zachodniego jest to MURAL o treści wielowyznaniowej, ponieważ po wojnie Pomorze Zachodnie - Ziemie Odzyskane były zasiedlane przez różne narodowości z różną wiarą i kulturą. Ważną cechą tego muralu jest to , że promuje nie tylko sztukę wysokich lotów, ale i technologię, która oczyszcza powietrze. W farbach naniesionych na mural , zachodzi reakcja fotokatalizy, dzięki czemu neutralizuje zanieczyszczone powietrze. Metr kwadratowy tego muralu czyści powietrze jak las. Stanisław Wziątek – członek Zarządu Województwa powiedział, że mural jest sztuką najwyższej jakości. Autorem muralu był uznany malarz, grafik i rzeźbiarz ANDRZEJ FOGTT, a propozycja, by umieścić na ścianie budynku Urzędu Marszałkowskiego wyszła od szczecińskiego architekta Wojciecha Bala.
Budowę skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego zrealizowała firma Mostostal Warszawa S. A. otrzymując jeszcze kilka miesięcy przed zakończeniem budowy nagrodę Handover za skuteczne wykorzystanie narzędzi cyfrowych usprawniających procesy projektowania, budowy, jak i przekazania budynku inwestorowi.
Powierzchnia skonsolidowanej siedziby wynosi 22, 7 tysięcy m kw, kilkaset pomieszczeń, dwupoziomowy parking podziemny, pięć wind oraz podjazdy dla niepełnosprawnych. Inwestycja kosztowała ponad 200 milionów złotych, w tym ponad 70 procent stanowiły Fundusze Europejskie. Otwarcie nastąpiło 17. 04. 2023 r.

Na zwiedzaniu było 85 seniorów. Wszyscy zachwyceni obiektem, jego funkcjonalnością, nowoczesnością oraz widokami na Szczecin z tarasu budynku umieszczonego na szczycie . Najbardziej jednak podobało się ATRIUM ze ścianą zieleni i symbolem rzeki Drawy płynącej przez cale województwo zachodniopomorskie. Cała rzeka ma źródło i ujście w naszym województwie, liczy 186 km. Stanowi Szlak Kajakowy im. Jana Pawła II, który kilkakrotnie przepływał tym szlakiem. Jest to jedyny taki piękny szlak niepowtarzalny, pełen podziwu.
Prywatnie myślę, że Stanisław Wziątek ( pochodzi z Połczyna Zdroju) członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, który miał pieczę nad całą inwestycją, kierował się patriotyzmem lokalnym. Cieszę się jako Przewodnik Turystyczny po Szczecinie.

Oprowadzał i omawiał pracownik Urzędu Marszałkowskiego - Andrzej Wagner
Fotografowali – Paweł Lipa, Marek Michalak i Stanisław Sobiepanek
Zorganizowała i opisała - przewodnik Weronika Ryba

 
 

  

    Urząd Marszałkowski od wewnątrz dzedzińca                Szyld Pomorza Zachodniego                                  Mural na ścianie

             Grupa seniorów w zielonym atrium                           Symbol rzeki Drawy                                                     Atrium

              Platforma widokowa na dachu                           Widok na Pazim z platformy                                  Widok na wieżę Tower

              Prezes SUTW i Przewodnik na dachu                                                             Seniorzy na tle katedryt

                                         Zwiedzający w holu                                                                        Rowerownia na poziomie -2

Jeszcze taka  dokumnetacja fotograficzna jak było nas dużo i ciekawie:

 



powrót na poprzednią stronę