przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka piesza i krajoznawcza TRAMP


LUTY TRAMPÓW 2017

                                LUTY TRAMPÓW 2017

 

Miesiąc luty rozpoczął się zimną, mroźną i wietrzną pogodą. W dniu 07.02.2017 roku wyruszamy na trasę Podbórz -  Przęsocin – Skolwin - Mścięcino. Prowadzi Andrzej G. Jest to trasa nowa, zaproponowana przez Andrzeja, wszyscy są zgodni co do tego, że jest to bardzo ładna trasa i trzeba ją koniecznie powtórzyć w sezonie letnim. Dla urozmaicenia wycieczki, latem pójdziemy w kierunku odwrotn
  
 W dniu 14.02.2017, na kolejnej naszej wycieczce, pogoda jest równie mroźna jak przed tygodniem. Ale ten dzień jest szczególny, przecież to Walentynki. Nazwa święta pochodzi od imienia świętego Walentego, którego w kościele katolickim wspomina się 14 lutego. Dzień św. Walentego obchodzony jest jako święto zakochanych od XIV wieku. Zwyczaj ten narodził się na Wyspach Brytyjskich, w Polsce przyjął się stosunkowo niedawno. Edward Cz. rozdaje wszystkim symboliczne znaczki w kształcie serca. Od razu robi się ciepło, miło, czyli „walentynkowo”. 
  
W dniu 21.02.2017 robimy pętlę od Głębokiego przez Stare Leśno, Trzeszczyn, Owczary, by wrócić do Głębokiego. Las o każdej porze roku zachwyca swoim urokiem. Teraz, w zimowej jeszcze aurze, obnażone drzewa odsłoniły swoje piękne korony i nie zasłaniają krajobrazu. Zauważamy pierwsze symptomy przedwiośnia. Las zaczyna budzić się do życia. Na krzewach pojawiają się pierwsze pączki. Na wzgórzach pokrytych brunatnymi liśćmi rozciągają się kontrastujące kępy mchu w różnych odcieniach zieleni. Silny wiatr kołysze wysokie, suche trawy i gałęzie drzew. Tak bardzo tęsknimy już za wiosną.
  
Dzień 28.02.2017, to dzień szczególny. Jest to nasza coroczna impreza nazwana Biesiadą Śledziożerców. Wtorek przed Środą Popielcową nazywany jest ostatkami, zapustami, mięsopustem, śledzikiem i podkoziołkiem.  Dawniej symbolem tego dnia był pieczony baran, a zgromadzeni ludzie śpiewali, tańczyli i popijali. Nasze wtorkowe spotkanie na Białej Polanie postanowiliśmy wzbogacić o konkurs na najładniejszą potrawę śledziową, najsmaczniejszą potrawę śledziową i na najciekawszą piosenkę zapustową. Na pięknie przyozdobionej przez Grażynę K., Białej Polanie, stoły zapełniły się pojemniczkami, na których królował śledź pod różną postacią. Oczywiście jako dodatek były ciasta, barszczyki i różne sałatki. Dla nas jak zwykle zaświeciło słońce i ptaki swoimi trelami przywoływały wiosnę. Stenia R. ułożyła dwie piosenki, śpiewane na popularne melodie, które najlepiej obrazują zabawę tego dnia.

 Wielkie śledziożarcie Michał rozpoczyna,

dziś się będą bawić Trampy ze Szczecina.

Na tym śledziożarciu pięknie się bawimy,

tańczymy, śpiewamy i lat nie liczymy.

Na Białej Polanie Trampeczki balują,

wesoło i gwarno zapusty świętują.

Dzisiaj są zapusty, zjemy śledzia kawał,

bo z wielkim fasonem odchodzi karnawał,

więc go wszyscy razem pięknie pożegnamy,

by za rok znów wrócił i zabawił z nami.

   Atrakcją spotkania był elegancki kucharz (Edward Cz.), który dostojnie
i z namaszczeniem oglądał wszystkie potrawy. Wybrał najładniejsze
i najsmaczniejsze, a Michał R. nagrodził zwycięzców. Po sutym posiłku były tańce, zabawa trwała jeszcze długo, a zapustowe słońce pięknie nas ogrzewało.

Ponieważ karnawał już kończy się,

więc jeszcze raz zabawmy się.

Niech ten walczyk w dal popłynie,

niech nam zapust nie zaginie.

Zatańcz ze mną dziś walczyka,

bo karnawał nam umyka.

Nie wrócą szybko syte chwile,

wspominajmy je więc mile.

   Impreza jak zwykle była super!

                                                                                             tekst: Bogumiła Kuryj

 

 



Zamarznięta meandra, foto: Alina Żarczyńska, 7.02.2017

Trampy z czerwonymi serduszkami, foto: Janusz Sokołowski, 14.02.2017

Na trasie Leśno Górne-Polana Harcerska-Głębokie, foto: Wanda Czumaj, 21.02.2017

Biesiada Śledziożerców, foto:Alina Żarczyńska, 28.02.2017

Biesiada Śledziożerców, foto:Alina Żarczyńska, 28.02.2017


powrót na poprzednią stronę