przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Przyrodnicza wycieczka do Berlina - 05.07.2024r.

Przyrodnicza wycieczka do Berlina - 05.07.2024r.

 Ostatnim punktem naszego planu pracy na ten rok akademicki była wycieczka do Berlina.
Celem było poznanie przyrodniczych atrakcji tego miasta, które mieliśmy przyjemność zwiedzić pod kierunkiem pana Jacka Wocha.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ogrodów Świata. To piękne miejsce w dzielnicy Berlina Marzhan-Hellersdorf , które gwarantuje błyskawiczną przyrodniczą wyprawę dookoła świata.
W 1987 roku z dawnych pól należących do wschodniego Berlina został utworzony park, który po upadku muru berlińskiego przemieniono na Park Wypoczynku Marzhan.
Miał on upamiętniać 750 rocznicę powstania miasta. Zostały wówczas posadzone drzewa, krzewy oraz zbudowano niezbędną infrastrukturę.
To właśnie tutaj odbywały się znane w całym świecie międzynarodowe wystawy i festiwale ogrodnicze.
Do ogrodów tematycznych dojechaliśmy jedyną w Berlinie kolejką linową z której rozciąga się widok na rozległe tereny parku oraz na budynki dzielnicy Marzhan, która jest typową berlińską sypialnią.W 2000 roku został założony pierwszy ogród chiński, później powstawały pozostałe ogrody: japoński ,balijski, koreański, marokański, chrześcijański czy włoski. Każdy z nich odzwierciedla nie tylko roślinność danego rejonu ale także jego styl, klimat i architekturę. Mogliśmy więc tym samym odbyć błyskawiczną wycieczkę do różnych krajów świata.

      Ogród chrześcijański otacza ciekawa złota budowla z napisami, które są cytatami z dzieł Marcina Lutra oraz papieża Jana Pawła II. Rosną tutaj rośliny znane z Biblii.
   Ogród włoski to oczywiście charakterystyczne żywopłoty oraz nieodzowne w tym stylu fontanny oraz posągi.
   Wejście do ogrodu chińskiego ozdabia posąg Konfucjusza , oraz piękne budynki w chińskim stylu. Zachwycały nas ogrody balijskie oraz intrygujące budowle ogrodów orientalnych. Po tej przechadzce po ogrodach świata udaliśmy się na autokarową przejażdżkę po Berlinie. Nasz przewodnik to prawdziwy znawca tego miasta mogliśmy więc dowiedzieć się sporo o Berlinie. Chociażby o wręcz niewiarygodnej ilości berlińskich mostów, których jest aż 1700.
   Na krótką przerwę kawową zatrzymaliśmy się w okolicach Dworca Zoo. Chętni mogli wówczas wraz z panem Jackiem obejrzeć Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. W nowoczesnej, dobudowanej części obiektu znajduje się wyjątkowy wizerunek zziębniętej, otulonej kocem matki Boskiej z dzieciątkiem. Rysunek został wykonany węglem na skrawku mapy przez niemieckiego lekarza i pastora w trakcie bitwy pod Stalingradem.
    Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ogród Botaniczny należący organizacyjnie do Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Położony na powierzchni ponad 40 ha został zaprojektowany przez Alfreda Englera jako park krajobrazowy. Największą powierzchnię zajmuje tutaj park geograficzny w którym rośliny rosną w zbiorowiskach typowych dla trzech różnych części świata. Arboretum berlińskie to z kolei bogata kolekcja roślin rodzimych. Dział morfologiczny tworzy natomiast kolekcja roślin wodnych i bagiennych. Ze względu na imponującą różnorodność gatunków około 22000 berliński ogród jest trzecim największym ogrodem botanicznym świata . Oczywiście nie daliśmy rady obejrzeć wszystkiego, skupiliśmy się na szklarniowych kolekcjach.
      Na terenie ogrodu stworzono kompleks 14 połączonych ze sobą szklarni. Największa z nich o wysokości 23 m została wybudowana w 1907 roku i należy do największych tego typu obiektów na świecie. Szklarnie są podzielone na różne działy
    Mogliśmy więc obejrzeć kolekcję tropikalnych roślin użytkowych, bogatą kolekcję storczyków , dzbaneczników , zbiór roślin pochodzących z wilgotnej strefy tropikalnej, kolekcję paproci oraz wiele gatunków kaktusów i sukulentów. Rośnie tutaj najstarsza roślina z kolekcji ogrodu : palma z rodziny sagowcowatych oraz budzące podziw i zainteresowanie zwiedzających , w tym też naszej grupy Dziwidło olbrzymie ( Amorphophallus titanum ) . Pochodząca z Indonezji roślina ze względu na niszczenie jej siedlisk zaliczana jest do gatunków zagrożonych. Można ją uprawiać jako roślinę ozdobną . Ze względu na okazałe rozmiary bulwy, liści a zwłaszcza kwiatostanu traktuje się ją jako osobliwość botaniczną. Mogliśmy zobaczyć jak mało wymagające co do podłoża są storczyki. Jeden z gatunków Phalaenopsis pallens endemiczny gatunek pochodzący z Filipin rośnie tutaj na kamieniu.
 Wśród kolekcji bananowców Musa velutina to jeden z najszybciej zakwitających gatunków. Już po roku roślina po kwitnieniu wytworzy różowe kiście owoców i może być też z powodzeniem uprawiana w domu.
 Wśród wielu zgromadzonych roślin zainteresowanie mogła wzbudzić obdarzona białymi delikatnymi kwiatami Hymenocallis tubiflora pochodzącą z Trynidadu i Ameryki Południowej a także rosnąca w Peru Eucharis amazonica zwana inaczej Lilią amazońską.
Delikatna Mimosa pudica czyli czulek wstydliwy pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i jest tam powszechnie występującym chwastem i rośliną ruderalną.

Tekst: Aleksandra Bruske – Wasiukiewicz
Zdjęcia: uczestnicy wycieczki

                                               Uczestnicy wycieczki                                                                  Za nami ogród botaniczny

                                        Budynki w chińskim stylu                                                         Olka na tle małej architektury

                                  Ela uważnie obserwuje rośliny                                                             Nie tylko kwiaty,również warzywa

                Hymeno callis tubiflora                                                   Passiflora                                                           Lilia amazońska 

                       Złota budowla z napisami,które są cytatami z dzieł Marcina Lutra oraz papieża Jana Pawła II



powrót na poprzednią stronę