Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
„Powitanie wiosny w różnych krajach” - 21.03. 2025 r.
„Powitanie wiosny w różnych krajach” - 21.03. 2025 r.
Święta powitania wiosny mają wieloletnią tradycję na całym świecie.
Aby przybliżyć naszym koleżankom i kolegom zwyczaje panujące w innych kulturach na świecie przygotowałyśmy prezentację na ten temat.
Ela przygotowała również poczęstunek w formie specjalnej japońskiej herbaty z płatków wiśni.
A dla każdego uczestnika spotkania Stenia własnoręcznie zrobiła martenice – gałganki, które Bułgarzy wręczają sobie na szczęście.
Pierwszy dzień wiosny w wielu kulturach postrzegany jest jako nadejście tego, co radosne, nowe.
W zależności od położenia geograficznego święto to przypada na różne miesiące i dni w roku.
Dla Słowian był najważniejszym świętem w całym roku. 21 marca świętowano Jare Gody. Topiono Marzannę, boginię zimy, która robiła miejsce dla Jaryły, bogini wiosny i życia.
Na Białorusi symbolem budzącej się do życia wiosny są ptaki powracające z ciepłych krajów. Pierwszego dnia wiosny przyozdabia się drzewa kolorowymi papierowymi ptakami, towarzyszą temu specjalne pieśni przywołujące ptaki. Piecze się chlebki i ciastka w kształcie ptaków.
Bośnia i Hercegowina wita wiosnę w bardzo smakowity sposób. To Festiwal Jajecznicy nazywany Cimburjada. Na ogromnych patelniach smaży się jaja i częstuje nimi mieszkańców. Towarzyszą temu pikniki, zabawy, konkursy na najlepszą jajecznicę.
W Bułgarii 1 marca obchodzi się Martenicę. To Baba Marta, symbol zmiennej marcowej pogody. W tym dniu ludzie obdarowują się martenicami czyli czerwonymi i białymi gałgankami z włóczki jako symbol sympatii.
W Hiszpani najwcześniej wita się wiosnę w Walencji, od 15 do 19 marca. To święto nazywa się Las Fallas czyli Święto Ognia. Kulminacyjnym punktem obchodów jest palenie wcześniej przygotowanych z kartonu, papieru, wosku karykaturalnych, kilkumetrowych kukieł. Towarzyszą temu śpiewy, tańce, pokazy sztucznych ogni.
Pięknie wygląda powitanie wiosny w Holandii. To parada kwiatów. Ogromne platformy i samochody bogato zdobione kwiatami podążają 42 kilometrową trasą z Noordw do Haarlem. Tam na ulicach miasta wybiera się najpiękniejszą.
W Szwajcarii, w Zurychu w trzeci poniedziałek kwietnia pali się na ognisku bałwana, symbol odchodzącej zimy. Tego dnia odbywają się również pochody w historycznych strojach i liczne koncerty.
A jak świętuje się nadejście wiosny na drugiej półkuli?
W Tajlandii to Songkran, czyli Festiwal Wody – świętowanie polega na oblewaniu się wodą – rytuał oczyszczenia duszy i ciała.
W Indiach to Holi czyli Święto Kolorów – ludzie obrzucają się, na dowód sympatii, specjalnymi proszkami we wszystkich kolorach.
W Japonii pierwszy dzień wiosny wyznacza zakwitnięcie pierwszych kwiatów wiśni – sakura. W tym okresie Japończycy oddają się rytuałowi podziwiania ich kwiatów.
Jak widać z przytoczonych przykładów „co kraj to obyczaj”. Można by te przykłady mnożyć.
Wszędzie na świecie ludzie radują się z przebudzenia się natury po miesiącach zimna i braku słońca.
A więc, cieszmy się wiosną!
Tekst: Elżbieta Rucińska, Julita Szutowicz
Zdjęcia: Bernadeta Jarecka, Janina Rogiewicz, Jadwiga Śnieg

Ela opowiada Zasłuchane

Świąteczne gadżety Wiosenne przebieranki Ola czeka na motyle

Rusalka Jola Piękno wiosennych kwiatów Rusałka Danusia