przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Przyrodniczki impresje z podróży na Antypody 2 Australia

Przyrodniczki impresje z podróży na Antypody 2
                            Australia
Prezentacja prof. Teresy Radziejewskiej - 06.12.2024 r.

Australia jest szóstym pod względem powierzchni kontynentem świata i jednocześnie państwem obejmującym całą jego powierzchnię. Należą do niej Tasmania i wyspy przybrzeżne – łącznie to 7,7 km2.
Otaczają ją dwa oceany- Ocean Spokojny i Ocean Indyjski. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, wybrzeża są trudnodostępne. Na północy dominują wybrzeża bagniste z roślinnością namorzynową, a na południu klifowe. Od północnego wschodu Australię otacza Wielka Rafa Koralowa o długości 2000 km.
Występują tu niziny wyżyny i góry oraz sześć dużych pustyń. Najwyższe wzniesienie to Góra Kościuszki o wysokości 2228 m n.p.m. a najniżej położone jest Jezioro Eyre 15 m p.p.m. o powierzchni 9,5 tys. km2. O klimacie decyduje wiele czynników w tym położenie, a więc szerokość geograficzna, oddalenie od innych lądów, bliskość zbiorników wodnych, zwartość lądu. Australia leży w trzech strefach klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i umiarkowanej. Najwyższa zanotowana temperatura to 50,70C , a najniższa to 230C.
Sieć rzeczna słabo rozwinięta. Jedyną stałą rzeką jest najdłuższa Murray z Darling o długości 3490 km.
Kiedyś kontynent nazywano Nową Holandią. Ostatecznie nadano mu nazwę Australia co po łacinie znaczy -Ziemia Południowa.
Stolicą jest Canberra a największym miastem Sydney. Australia liczy około 27 mln mieszkańców. Językiem urzędowym jest angielski. Godło jest złożone, tarcza herbowa to sześć stanów, dwa endemiczne zwierzęta- kangur i emu, na tle akacji.
Część środkowa to pustynie, półpustynie i stepy. Na pastwiskach rozwinęła się hodowla owiec, dająca 12% światowej produkcji. W stanie Wiktoria, w klimacie umiarkowanym rozwija się rolnictwo. Liczne winnice są bazą do produkcji win znanych na całym świecie.
W Australii na szczególną uwagę zasługuje topografia i przyroda. Warto zobaczyć:
Góry Błękitne – otoczone mgiełką o lekkim błękitnym zabarwieniu,
Trzy Skały, piękny szlak turystyczny z wodospadami, który można przejść pieszo lub skorzystać z kolejki linowej,
Uluru – monolit skalny o wysokości 400 m i obwodzie 10 km. Zmienia on kolor w zależności od oświetlenia,
Koto Tjuta – głowy skalne z rysunkami o znaczeniu rytualnym.
Wyjątkowa jest tu flora i fauna, bo większość z nich to endemity – gatunki nie występujące na innych obszarach Ziemi. Flora : eukaliptus, fuksja pustynna, lepki chmiel, baobab australijski drzewa butelkowe, paprocie drzewiaste, sosna australijska i wiele innych.
Fauna: kangur, koala, wombat, pies dingo, wilk workowaty, stekowce, dziobak i kolczatka. Do ptaków należą emu, pelikany, kazuary, kiwi.
Jak długo utrzyma się wyjątkowość tej wyspy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Człowiek zagarnia kolejne tereny, przyczynia się do powodzi, częstych pożarów. Giną kolejni przedstawiciele fauny i flory. Być może kolejne pokolenia zobaczą je tylko na fotografii.

Tekst: Lidia Macutkiewicz
Zdjęcia: Julita Szutowicz

           Pani prof. Teresa Radziejewska                          Poznajemy geografię Australii                                 Pilnie słuchamy

 

                            



powrót na poprzednią stronę