przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół FOTO-VIDEO


Festiwal Filmowy 60+SENIOR MOVIE

                TO BYŁO DUŻE PRZEŻYCIE

W dniach 22 – 24 listopada 2018 r. miało miejsce bardzo ważne wydarzenie kulturalne. Był to pierwszy w Szczecinie, Polsce, Europie i na świecie Festiwal Filmowy 60 + SENIOR MOVIE. Inicjatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie KAMERA kierowane przez Krzysztofa Kuźnickiego i Annę Wiśniewską. Partnerem festiwalu było nasze Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie reprezentowane przez prezes Magdalenę Richter oraz członków Zespołu FOTO- VIDEO.
Festiwal skierowany był do twórców filmowych w wieku emerytalnym, rekrutujących się z kina amatorskiego i niezależnego.
Zgłoszono ponad 130 filmów z różnych krajów świata. W ścisłej czołówce znalazło się 32 filmy, w tym : „Niemiecki Cmentarz Wojenny” Mieczysława Markowa, „Japonia” Erazma Dominiaka, „Kompakt czyli jeszcze potrafię” Ryszarda Soldata i „Aktorka” Leszka Wiśniewskiego z Zespołu FOTO-VIDEO.
Jury w składzie dr hab. Beata Bugajska, dr Damian Romaniak i Adam Barwiński przyznało trzy nagrody główne w postaci dyplomów, statuetek kota i kwot pieniężnych .
Pierwszą dla „Mam tutaj przeszłość i teraźniejszość” ( Polska) reż. Alicja Adamowicz,Leonarda Busławska, Aleksy Charkiewicz, Zdzisława Cieślukowska, Halina Danisiuk, Elżbieta Kackieło, Helena Lukaszewicz, Wiesława Popiel, Danuta Rogalska,Bożena Sienkiewicz.
Uzasadnienie jury:
Za atrakcyjną formę ukazywania tożsamości miejsca i tożsamości bohaterów, za bardzo dobre transponowanie animacji w dokumencie. Za to, że film jest uniwersalny i optymistyczny i wszystko w nim oparte jest na obserwacji nieustannie zmieniającej się rzeczywistości.
Drugą dla „ Life After Life”( Kanada ) reż .Lisa Mac Lean
Uzasadnienie jury:
Za eksperymentalne podejście do problemów metafizycznych, ujęcie w niebanalny sposób tematu przemijania i śmierci. Otwarta forma i wizualne efekty prowokują do głębokiej refleksji egzystencjalnej.
Trzecią dla „Last of The Summer Surf – Gwyn & Rod”( Wielka Brytania ) reż. Rod Sumpter
Uzasadnienie jury:
Za nietypowe pokazanie życia na emeryturze. Twórcy udowadniają, że nigdy nie należy rezygnować ze swoich marzeń i pasji.
Jury postanowiło przyznać także wyróżnienia honorowe :
Pierwsze „Niemiecki Cmentarz Wojenny” ( Polska) reż. Mieczysław Markow
Za dostrzeżenie człowieka ponad historycznym podziałem.
Drugie „ El Greco On The Moon”( Hiszpania) reż. Juan Ibanez
Za kosmiczną formę,która przekracza ludzką wyobraźnię.
Trzecie „ Iracema”( Brazylia) reż. Francisco Carneiro
Za przejmujące studium cierpienia i samotności.
Czwarte „Wiosna w M.Z.I.”(Polska) reż. Jadwiga Osłońska, Julia Zawisza
Inicjator festiwalu Stowarzyszenie KAMERA przyznało honorowe wyróżnienia dla:
„Open Skylight”( Serbia) reż. Srdjan Vucajlovic
„Kompakt czyli jeszcze potrafię” ( Polska) reż. Ryszard Soldat
Nagroda specjalna za całokształt działalności dla Marii Pawłowskiej Soldat
Nagroda publiczności
„Niemiecki Cmentarz Wojenny” ( Polska) reż. Mieczysław Markow
Festiwalowi towarzyszyły imprezy:
- dwa wernisaże fotograficzne :”Galeria ulicy – murale” autorstwa członków Zespołu FOTO – VIDEO i „Egzystencja” fotografki Marzeny Marcinkiewicz.
- projekcja filmów pozakonkursowych
- warsztaty dramowe „Ta historia mogła wydarzyć się naprawdę” poprowadzone przez Agnieszkę Michalską
- występy artystyczne dwóch zespołów – tercetu instrumentalnego (instrumenty perkusyjne, flet i gitara ) „ Oddech Cadyka” oraz kwintetu wokalnego „Bujne Ziele” śpiewającego a capella ludowe pieśni weselne.
Festiwal Filmowy SENIOR MOVIE był odpowiedzią na potrzeby twórców 60 + i spotkał się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Gorące brawa dla inicjatorów, organizatorów i sponsorów konkursu. Mamy nadzieję, że stanie się on trwałym elementem na mapie kulturalnej naszego miasta i kraju.

Wanda Sobieralska







powrót na poprzednią stronę