przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół kultury chińskiej


Spotkanie Klubu Kultury Chińskiej

                                                                                                                           Klub Kultury Chińskiej

Klub Kultury Chińskiej, który prowadzi Henryk Kołodziejczyk, rozpoczął rok akademicki 2016/2017 w październiku. Kolega Henryk przedstawił propozycje tematów oraz zaproponował rozszerzenie tematyki spotkań o omawianie kultur innych państw Azji (Korea Płd., Japonia).
Zaakceptowane tematy to m.in.:
Święta w Chinach; Konfucjusz – wpływ na świat; Święto wiosny; Religia a społeczeństwo; Edukacja – oświata; Kultura mniejszości; Polityka zagraniczna Chin; Tajwan – wróg czy przyjaciel; Wybitne chińskie postacie historyczne.
Omawiając dokonania Konfucjuszu poznaliśmy jego filozofię, która jest nadal aktualna i rzutuje nie tylko na mentalność Chińczyków, ale również wywiera duży wpływ na postępowanie ludzi na całym świecie.
Kolega Henryk prezentował wiele bardzo ciekawych filmów – o historii powstania i rozwoju Chin na przestrzeni wieków, o aktualnym życiu mieszkańców wywodzących się z wielu odrębnych kultur, o wspaniałej przyrodzie tego niezwykle zróżnicowanego kraju.
Poznaliśmy śmiałe osiągnięcia urbanistyczne dynamicznie rozwijających się miast, jak również istotne problemy związane z uprzemysłowieniem kraju.
Koledzy, którzy odbyli wycieczkę do tego wspaniałego kraju, chętnie dzielili się bardzo ciekawymi wspomnieniami z tych wypraw. Wszyscy podkreślali sympatyczny stosunek Chińczyków do obcokrajowców i chęć niesienia pomocy, mimo nieznajomości języka. Podziwiano też czystość zwiedzanych miast.
W trakcie każdego spotkania powtarzaliśmy naukę podstawowych zwrotów (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję itp.) oraz ćwiczyliśmy liczebniki.
Uroczyście przestrzegamy corocznego ceremoniału parzenia herbaty. Degustacja różnych gatunków herbat parzonych z wielkim pietyzmem, połączona ze słodkim poczęstunkiem, stwarza niezwykłą atmosferę spotkania.
Wspólnie świętowaliśmy 28 stycznia 2017r. Chiński Nowy Rok - Rok Ognistego Koguta. Kogut w kulturze chińskiej jest kojarzony z precyzją i wyrazistością. I, jak mówią chińskie horoskopy: Teraz nadszedł czas, kiedy naprawdę lepiej zrobić mniej ale zrobić dobrze. Przy suto zastawionych chińskimi potrawami restauracyjnych stołach, poznaliśmy zwycięzców tematycznego konkursu plastycznego i literackiego, zwycięzców quizu na temat wiedzy o Chinach oraz osoby najlepsze w jedzeniu pałeczkami na czas. Wszyscy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
Oprócz Koguta w chińskim Zodiaku występują: Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Wąż, Koń, Owca, Małpa, Pies i Świnia, a także jedno stworzenie mityczne – Smok.
Jedną z wyróżnionych prac był wiersz Eleonory Jakubiak, który przytoczony został poniżej.

             KOGUT

Od 28.01.2017 r. do 15.02.2018 r.
Budzi wszystkich dookoła
Taka jest kogucia rola
Ten ognisty kogut mały
Ma jak wszyscy swe przywary
Zapowiada lepsze życie
Szczególnie to, o czym marzycie;
Lepiej dziać się będzie wszędzie
Uwierz mu, bo właśnie tak będzie!
Bądź zaradny i cierpliwy
Dla innych bardzo życzliwy.
To za panowania Jego
Nie zaznasz niczego złego.
Choć ta zima kapryśna strasznie
Światła blask nam dziś nie zgaśnie.
Więc niech Kogut nam panuje
Swą energią emanuje.
Jego przeogromna siła
Nas do działań zachęciła.
Na nasz uniwerek przychodzimy
I z tych spotkań się cieszymy;
Dużo nowych znajomości
Zawieramy wśród naszej społeczności.

Eleonora Jakubiak-Adamczykpowrót na poprzednią stronę