przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół kultury chińskiej


Chiński Nowy Rok 2021 – Rok Bawołu od 12 lutego 2021 r. do 31 stycznia 2022 r


12 lutego pożegnamy Rok Metalowego Szczura a powitamy Rok Metalowego Bawołu.

Chiński Nowy Rok wyznacza się za pomocą kalendarza księżycowo – słonecznego i jest on świętem ruchomym.
Bawół – rzetelny realista
Bawół oznacza siłę i pracowitość. Symbolizuje także lojalność, determinację, pewność i dyscyplinę, ale także uległość i dobroć.
Ludzie urodzeni w roku Bawołu są zarazem wytrwali i cierpliwi, a ich zdolności często ujawniają się dopiero w dorosłym życiu.
Niezwykle skrupulatny, pogrążony w myślach Bawół potrafi być również niezwykle uparty.
Rozdrażniony, może zmienić się w szarżującego, wściekłego i nieokiełznanego byka. Wówczas najlepiej wycofać się na bezpieczną odległość.
Co nas czeka w tym Roku Bawołu?
Wytrwałość, odwaga i dyscyplina będą miały wielkie znaczenie. Sukces osiągną jedynie osoby ciężko pracujące i lojalne wobec bliskich, a szczęście sprzyjać będzie osobom cierpliwym, odpowiedzialnym i rozsądnym.
Pamiętaj: osoby leniwe i egoistyczne niewiele w tym roku osiągną.
Nie będzie też to dobry czas dla osób bujających w obłokach, gdyż przede wszystkim należy być ostrożnym i nie porywać się z motyką na słońce. Decyzje, które podejmujesz muszą być przemyślane. Nie wolno działać pochopnie.
Bawół jest drugim znakiem w horoskopie chińskim, gdyż, jak głosi jedna z legend, podczas wyścigu bawół miał szansę zająć pierwszą lokatę, jednak wykazał się dobrocią i pomógł przeprawić się na swoim grzbiecie przez rzekę kotu i szczurowi. Tymczasem przebiegły gryzoń najpierw zepchnął kota do wody, a kiedy byli blisko brzegu, zeskoczył i pomknął do cesarza, w ten sposób wyprzedzając bawołu.
Wg astrologów rok ten będzie spokojniejszy od tego, który odejdzie. Zapowiada się wiele ciekawych wydarzeń.
Chiński Nowy Rok jest początkiem obchodów Święta Wiosny, najważniejszego festiwalu w Chinach, trwającego 15 dni. Święto Wiosny kończy się tradycyjnym chińskim Świętem Latarni, nazywanym również Świętem Lampionów.
Jak się świętuje chiński Nowy Rok
Chińczycy świętują wyjątkowo hucznie, bo jest to najważniejsze święto w Państwie Środka. Początek tego świątecznego czasu Chińczycy spędzają z rodzinami, oddając cześć przodkom i odwiedzając krewnych nawet w odległych częściach kraju. Dopiero potem uroczystości przenoszą się na ulice: pośród huku fajerwerków pojawiają się na nich kolorowe korowody z papierowymi postaciami smoków i lwów, a ludzie bawią się przy akompaniamencie głośnej muzyki.
                                                                                           
                                                                                                         Miłośnicy Klubu Kultury Chińskiej powrót na poprzednią stronę