przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół kultury chińskiej


Stosunki tajwańsko - chińskie

Dnia 4.11.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Kultury Chińskiej.
Obecnych tego dnia było 21 osób. Tematem przewodnim spotkania był Tajwan.
Temat Tajwanu został podjęty pod wpływem informacji na temat zaognienia się stosunków chińsko - tajwańskich w ostatnim czasie.
Chiny uznają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję. Impas w stosunkach utrzymuje od zakończenia II wojny światowej, gdy przedstawiciele Republiki Chińskiej na czele z przywódcą Czang Kaj-szekiem uciekli z Chin kontynentalnych na Tajwan, a na kontynencie do władzy doszła partia komunistyczna pod wodzą Mao Zedonga. Od 2016 r., gdy prezydenturę na wyspie objęła Caj Ing_wen z rządzącej proniepodległościowej partii Chiny nasiliły presję, mającą na celu pozbawienie Tajwanu jego nielicznych sojuszników. Obecnie stosunki z Tajpej utrzymuje 15 państw. Są to głównie kraje Ameryki Środkowej, afrykańskie Suazi oraz niewielkie państwa wyspiarskie na Oceanii. Władze ChRL ostrzegają, że jeśli Tajpej ogłosi niepodległość mogą użyć siły, by przywrócić zwierzchnictwo nad wyspą. Nasz kolega Henryk Kołodziejczyk szczególnie przeżywa zaistniałą sytuację, gdyż na Tajwanie ma przyjaciół, od których otrzymuje niepokojące informacje. Będziemy na bieżąco śledzić napływające informacje z tego rejonu świata oraz je komentować we własnym gronie.

Podczas spotkania otrzymaliśmy też propozycję nawiązania kontaktu ze szczecińskim klubem ,,Azja", zobaczymy co z tego wyniknie.

                                                                                      Jolanta Lencewicz
 

powrót na poprzednią stronę