przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół kultury chińskiej


Rok Szczura

Chiny tak daleko.…. a tak blisko

Nawiązując do artykułu o działaniu Klubu Kultury Chińskiej przy Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie, prowadzonym przez kierownika Henryka Kołodziejczyka, chciałam pokrótce opisać ważny dzień dla Chińczyków, jak również dla naszych członków.
Jest to Chiński Nowy Rok.
Jak co roku, czyli już po raz szósty, obchodziliśmy Chiński Nowy Rok - Rok Szczura.
Uroczysta kolacja odbyła się w oryginalnej chińskiej restauracji. Nasi gospodarze – małżeństwo pochodzące z Chin, z ogromną radością i zaangażowaniem uczestniczyło w naszych grach i zabawach, a to w związku z niesamowitym przywiązaniem do tradycji.
Nowy rok, czyli Rok Szczura rozpoczął się 25 stycznia 2020r. Święto to można porównać do naszego święta Bożego Narodzenia, tylko o większym zasięgu, bo obchodzi je ponad miliard ludzi. Mieszkańcy mają dwutygodniowy urlop. Jest to gigantyczna migracja świętujących Chińczyków.
W tym roku jest jednak inaczej, pojawił się koronawirus.
Nasze spotkanie odbyło się 27 stycznia 2020r. Oprócz członków i sympatyków, zaszczyt mieliśmy gościć Prezes Zarządu naszego Stowarzyszenia p. Magdalenę Richter i dr hab. Beatę Bugajską, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Szczecinie. Uroczystą kolację rozpoczęliśmy wzniesieniem toastu, aby rok 2020 był równie dobry, a nawet lepszy niż poprzedni. Następnie zasiedliśmy do suto zastawionych stołów, oczywiście tylko potrawami chińskimi. W trakcie konsumpcji, kolega Kołodziejczyk, ubrany w tradycyjny chiński strój zabawiał zebranych konkursami (o tematyce chińskiej), edukował jak poprawnie posługiwać się pałeczkami oraz uhonorował tych, którzy urodzili się w Roku Szczura. Zorganizowany również został konkurs na najciekawszą kreację chińską, pragnę zaznaczyć, że wszystkich obecnych obowiązywał kolor czerwony lub oryginalny strój chiński, poza tym było jeszcze wiele, wiele innych atrakcji.
Zabawa naprawdę była udana, uczestniczył w niej również cały pięcioosobowy zespół restauracji oraz 54 członków naszego Klubu.
Członkowie starali się udokumentować jak najwięcej chwil tego wspaniałego wieczoru. Wszyscy w wyśmienitych nastrojach, najedzeni, opuścili lokal, dziękując tym samym kierownikowi H. Kołodziejczykowi za wspaniałą ucztę noworoczną. Wszyscy mamy nadzieję, że w roku następnym spotkamy się po raz siódmy, aby wspólnie celebrować to wspaniałe wydarzenie.

Ewa Tlołka


 foto. Z. Fogiel

foto. Z. Fogiel

foto. Z. Fogiel

foto. Z. Fogiel

foto. Z. Fogiel

foto. Z. Fogiel


powrót na poprzednią stronę