przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół plastyczny BOHEMA


Bohema zwiedza wystawy malarstwa i rysunku oraz wystawy fotograficzne

 

20.styczeń 2022 r.

W ramach cotygodniowych zajęć odbyliśmy wycieczkę poglądową, której celem było obejrzenie kilku wystaw prezentujących prace znanych i uznanych twórców kultury, w tym:
W Centrum Kultury Euroregiony Stara Rzeźnia
– retrospektywna wystawa malarstwa Hanny Michalskiej-Żurych pod tytułem „Fascynacje” zorganizowana z okazji dziesięciolecia pracy twórczej. Artystka jest członkiem sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie, Szczecińskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich „Pod Masztami” w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej SAIE. Maluje w technice olejnej i akrylowej, stosuje techniki mieszane. Tematem obrazów jest otaczający świat. Wystawa to przegląd prac powstałych w okresie ostatnich 10 lat, ukazujących stopniową zmianę spojrzenia na rzeczywistość, a także sposoby przekazywania wrażeń autorki.

 

 

 

W Książnicy Pomorskiej
– w Sali pod Piramidą - wystawa malarstwa Barbary Tylewskiej, „Granice metafory”.
W przeszłości Barbara Tylewska zajmowała się oprawą graficzną lokalnych czasopism i książek oraz projektowaniem plakatów; w 2015 r. otrzymała jako współautorka wyróżnienie za logotyp w konkursie graficznym Towarzystwa Urbanistów Polskich. Wystawia swoje prace w Szczecinie i innych miastach regionu oraz bierze udział w wystawach Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

 

– w Sali wystawowej przy Informatorium - wystawa fotograficzna „Jan Góra OP – Gratias Agirt”. Przedstawione zostały na niej zdjęcia dokumentujące różne etapy życia dominikanina Jana Góry. Spośród tysiąca zdjęć różnych fotografów, którzy spotkali na swej drodze Jana Górę OP, wybrano 12 i zaprezentowano je na wystawie.

 

– w Sali Kolumnowej – wystawa fotograficzna Jana Q.O. Holendra „Miasto, Rzeka, Żagle”. Przedstawione zostały na niej czarno-białe fotografie Szczecina widzianych z niecodziennej perspektywy – od strony rzeki lub od strony szczecińskich wysp. Dla porównania zestawiono je ze zdjęciami Paryża.

 

- Również w Sali Kolumnowej podziwialiśmy prace Jana Svo (Grzegorza Czarneckiego) na wystawie „Ucieczka od sacrum”. Jest to zbiór projektów stanowiących słowno – fotograficzne refleksje autora nad zmieniającym się światem.

 

03 luty 2022
Lutowy spacer kulturalny obejmował:

Wizytę w Galerii 111
Galeria prezentuje aktualną twórczość artystów stale z nią współpracujących, uprawiających klasyczne malarstwo sztalugowe wywodzące się z nurtów sztuki zachodnioeuropejskiej. W dniu 03.02.2022r. członkowie BOHEMY podziwiali twórczość m.in.:
- Mikołaja Obryckiego, który uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych malarzy młodego pokolenia. Stworzył ogromną ilość dzieł, które były prezentowane na ponad 70. wystawach w kraju i za granicą, m.in.: w Szwecji, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
- Janusza Kokota uprawiającego malarstwo i rysunek. Zrealizował 19 wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jest laureatem 13. nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich.
- Macieja Woltmana, który w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu uzyskał dyplom w dziedzinie plakatu i ilustracji książkowej. Jest Laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina (2006r.) Brał udział w prawie 20. wystawach indywidualnych i zbiorowych.


 

Wizytę w Zamku Książąt Pomorskich, gdzie odwiedziliśmy wystawy:
- w Galerii Wschodniej – wystawa ilustracji Jana Marcina Szancera „Wyobraź sobie”. Szancer był wybitnym polskim grafikiem, ilustratorem ponad 200. książek dla dzieci, przyjacielem i współpracownikiem Jana Brzechwy. Wyjątkowo zaaranżowana wystawa zabiera nie tylko dzieci, ale i dorosłych w świat bajek.

 

- w Galerii Gotyckiej - Wystawa Monograficzna Rafała Olbińskiego - to Ilustrator, grafik, malarz, scenograf, projektant. Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Jego twórczość charakteryzuje indywidualny, niepowtarzalny styl z pogranicza symbolizmu i surrealizmu, pełen metafor, odniesień do literatury i sztuki. Na wystawie oprócz obrazów i rzeźb można również zobaczyć projekty okładek czasopism i ilustracje do artykułów różnych periodyków z lat 70. i 80. XX wieku oraz plakaty i designerskie przedmioty.


 

 

- w Galerii Przedmiotu - Metamorfozy Owidiusza – mitologia starożytna w grafice europejskiej XVII wieku. Na wystawie pokazane są dwie serie odbitek graficznych stanowiące ilustracje do poematu Owidiusza Metamorfozy. Pierwsza to piętnaście miedziorytów Francisa Cleyna (rysunki) i Salomona Savery’go (rytowanie) z paryskiego wydania poematu, opublikowanego w 1637 roku. Na drugą składa się dwadzieścia grafik Hendrika Goltziusa w 1589 roku.

tekst: Elżbieta Andrzejczak

zdjęcia: Elżbieta Andrzejczak, Edward Krygier

 


 

 

 

 

 



powrót na poprzednią stronę