przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


SZCZECIN – SKOLWIN W MAJU 2018 R

SZCZECIN – SKOLWIN W MAJU 2018 R.

 Skolwin jest osiedlem należącym do dzielnicy Szczecin - Północ i jest obszarem najbardziej wysuniętym na północ Szczecina. Po raz pierwszy nazwa Skolwin została odnotowana w dokumentach w 1286 r. Tereny te wówczas znajdowały się pod zwierzchnictwem biskupa kamieńskiego Hermana.

Kościół w Skolwinie powstał w II połowie XV w. w stylu gotyckim, a więc podmurówki były z głazów narzutowych, mury z cegły, wieża drewniana. W 1683 r. wskutek oblężenia przez Brandenburgię kościół został ostrzelany, ale wkrótce wysiłkiem mieszkańców odbudowany. Naniesiono wieżę drewnianą z naleciałościami baroku. Przebudowany zgodnie z napisem na belce poprzecznej kościoła w 1683 r. Ołtarz jest ikoną przedstawiającego Chrystusa Nauczającego w towarzystwie Matki Bożej i Jana Ewangelisty. Przy ołtarzu znajduje się stolik z granitu na naczynia liturgiczne z imionami ewangelistów. Z dawnych czasów zachowały się dwa świeczniki i organy z XIX w. - dziś nieczynne. Kościół ten jest jedynym w Szczecinie z elementami miasta portowego, ponieważ znajduje się w nim chrzcielnica z muszli małża największego na świecie TRIDACNA GIGAS - Przydacznia olbrzymia (średnica 120 cm, waga 200 kg), także dwie mniejsze muszle jako kropielnice po obu stronach wejścia do kościoła. Muszla pochodzi znad oceanu Indyjskiego. W czasie II wojny Światowej kościół nie został zrujnowany, ale zdewastowany przez Armię Czerwoną po wkroczeniu do Skolwina. Oddany pod polską administrację dopiero w 1946 r., poświęcony przez księdza Henryka Domalewskiego jako filia parafii w Stołczynie. Dopiero po 10 latach została powołana parafia w Skolwinie p.w. Chrystusa Króla. W 1970 r. ksiądz Henryk Świerkowski w ogródku przykościelnym przy pomocy naukowców z Akademii Rolniczej nasadził egzotyczne drzewa : miłorząb dwudzielny, świerk Conica, perukowiec podolski, daglezję, cisy i inne. Rośnie też lipa drobnolistna pamiętająca czasy, gdy te ziemie należały do książąt z dynastii Gryfitów, czyli czterysta lat temu.

W 2005 r. w ogródku przykościelnym staraniem księdza Mazura i PTTK usadowiono głaz poświęcony generałowi Mieczysławowi Borucie - Spiechowiczowi, który brał udział w legionach Piłsudskiego, w wojnie polsko-bolszewickiej, brał udział w obronie Lwowa. Za te walki otrzymał krzyż Virtuti Militari. W czasie II Wojny Światowej walczył w Armii Andersa. Po skończonej wojnie znalazł się w Anglii. Wrócił z niej do Warszawy w 1945 r. do służby w wojsku. W czasie referendum w czerwcu 1946 r. opowiedział się za jawnym głosowaniem, za co został zdegradowany i inwigilowany przez UB. Musiał uciekać przed ówczesną władzą. W ten sposób osiadł w Skolwinie jako chłop małorolny. Tam został sołtysem szanowanym, lubianym, ale i tu nie zaznał spokoju. Zmuszony był wyjechać po dwudziestu latach do Zakopanego do córki. Zajmował się sprawami socjalnymi żołnierzy - weteranów. Był wysoko cenionym i uwielbianym. Kiedy ówczesny rząd w Polsce odznacza Leonida Breżniewa krzyżem Virtuti Militari, oddaje swój krzyż na Jasną Górę. Opowiada się za Solidarnością, za wolnością i prawdą. Umiera w 1987 r. w październiku. Pogrzeb jego to manifestacja tysięcy ludzi w strugach deszczu. Prasa zakopiańska pisała „...nawet Tatry po generale płakały”. Wielki patriota, generał sprzed wojennego nadania, niedoceniony i zapomniany.

Po zwiedzeniu Skolwina pojechaliśmy autobusem 102 na Gocław. Będąc na pętli tramwajowej, omówiłam piękny pałacyk stojący u podnóża Wzgórza Gocławskiego z barokową wieżyczką i unikatowym zegarem słonecznym z kogutem na murze. Doszliśmy na wzgórze, gdzie podziwialiśmy wieżę Bismarcka oraz dostojne, wyniosłe, pomorskie buki. Wieża Bismarcka została zbudowana w 1921 r. ma 24 m wysokości, na platformie widokowej znajdowało się popiersie Bismarcka - wielkiego kanclerza Niemiec był znanym „polakożercą”. Cała trasa wiodła wśród kwitnących drzew i krzewów. Ta część Szczecina nie była znana uczestnikom wycieczki, tym bardziej zabierają ze sobą niezapomniane wrażenia.

Oprowadzała i opisała - Weronika Ryba Zdjęcia wykonały - Weronika Ryba i Grażyna Wojtczyk



Chrystus na krzyżu

Chrystus Nauczajacy na ołtarzu

Chrzcielnica w muszli

Kościół pw Chrystusa Króla


powrót na poprzednią stronę