hello world
Wydarzenia
książnica 1b Drukuj
.............
   
 
FESTIWAL SENIORÓW Drukuj

 

FESTIWAL SENIORÓW

„Senioralia – Goleniów 2015”

Pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Goleniów

Na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Goleniowa 6 czerwca wzięliśmy udział w wielkim święcie seniorów. Jest to święto w którym pokazano pasje i aktywność seniorów. Poznaliśmy nowe możliwości spędzania czasu wolnego, wymieniliśmy doświadczenia, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. W Festiwalu uczestniczyło kilkudziesięciu wystawców z ofertą przygotowaną specjalnie dla seniorów, między innymi w zakresie zdrowego stylu życia, rękodzielnictwa, turystyki, rehabilitacji, sportu. Ze Szczecina wyruszyły dwa autokary. Do Goleniowa wybrały się chóry „Kanon ”i „Melodia”, Teatrzyk satyryczny „Raz dwa trzy ”i dwie grupy Zespołu Tanecznego „Arabeski”.

Festiwal rozpoczęto przemarszem z orkiestrą dętą „Wood and Brass Band” ulicami miasta spod Urzędu Gminy i Miasta do amfiteatru. Był to duży wielokolorowy korowód. Mijaliśmy mieszkańców którzy z sympatią nas pozdrawiali.

Po uroczystym otwarciu Festiwalu Seniorów w którym uczestniczyły władze Goleniowa rozpoczął się program artystyczny na scenie amfiteatru i w Teatrze BRAMA (grany równoległy teatralne) przez zespoły seniorów z całego województwa. Były to chóry, kapele, zespoły folkowe, zespoły śpiewacze, zespoły taneczne,  teatrzyki, koła recytatorskie i zespoły teatralne. W przerwach organizowano szybkie konkursy.  Od godziny 20.30 do 2.00 mieszkańcy bawili się na zabawie tanecznej. Należy podkreślić dobrą organizację imprezy. Organizatorzy zadbali abyśmy nie byli głodni i spragnieni. Wszędzie spotykaliśmy się z sympatycznym przyjęciem.

Gratulujemy !!!!

Tekst i zdjęcia: Lucyna Chabasińska

 
XIV SZCZECIŃSKIE SPOTKANIA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH Drukuj

 

Wielki Piknik  Pasji

XIV Szczecińskie Spotkania Organizacji Pozarządowych

POD PLATANAMI

31 Maja Jasne Błonia

Organizatorem imprezy było Biuro ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin.

Pod koronami 213 platanów stworzono na jeden dzień miasto POZARZĄDOWO. XIV Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych jest hucznym zakończeniem IX Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych. Podczas tego tygodnia można było włączyć się w akcję Kropla Krwi – akcja honorowego krwiodawstwa.

W czasie Wielkiego Pikniku Pasji mieszkańcy odwiedzili blisko 150 stanowisk przygotowanych przez przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń i fundacji. Spotkali się przedstawicielami organizacji pozarządowych, mogli poznać ich działalność w różnych dziedzinach życia, wzięli udział w grze miejskiej ”Platany zagrożone” , a także w warsztatach artystycznych i ekologicznych. Mieszkańcy odwiedzili: Rondo Historii, Park Aktywnych, Aleję Biznesu czy Zaułek Zdrowia i Urody, Szpaler Życzliwości, Bulwar Marzeń, Gościniec Smaków. Dla gości i mieszkańców Pozarządowa przygotowano specjalną „Gazetę pod Platanami”.

SUTW kolejny raz prezentowało swoją działalność na stoisku nr 8. Były to piękne prace rękodzielnicze naszych słuchaczy i prace malarskie. Na profesjonalnej scenie zespoły artystyczne: chór „Kanon” i Zespół Taneczny „Arabeski” w 20 minutowym programie pokazały swoje umiejętności. Wśród licznie zgromadzonej publiczności oklaskiwała nas również pani prezes Eleonora Jakubiak – Adamczyk.

Tekst i zdjęcia Lucyna Chabasińska

 

 
WARSZTATY TANECZNE W DNIACH 27 - 28.IV.2015 Drukuj

 

WARSZTATY TANECZNE W DNIACH 27 – 28.IV. 2015 r.

SPOTKANIE ZESPOŁÓW TANECZNYCH Z DWÓCH UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU

,,BABYLON” Z MYŚLIBORZA I „ARABESKA” ZE SZCZECINA

Pomysł  spotkania i wspólnych warsztatów tanecznych zrodził się w głowie Pani Krysi Matuszak  kierownika  zespołu Babylon z Myśliborza. Telefon, krótka rozmowa i szybka decyzja. Tak, spotkajmy się. Arabeski otwarte na nowe propozycje chętnie przystąpiły do przygotowań, wytrwale doskonaliły swoje umiejętności taneczne, tak aby „nie dać plamy” przed koleżankami „po fachu” i ładnie zaprezentować się przed studentami z UTW z Myśliborza. Każdy układ pokazany przez Arabeski nagradzany był ogromnymi oklaskami. Widownia w auli szkoły muzycznej doceniła wysiłek jaki Panie włożyły w każdy taniec, bo siedem układów tanecznych pokazanych przez Arabeski, z krótkimi przerwami na zmianę strojów, wymagał dyscypliny, koncentracji i niesamowitej energii. Panie, chociaż zmęczone, poradziły sobie doskonale.

Po występach smaczny obiad, ładnie podany w restauracji Myśliborzanka, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, krótki odpoczynek i oczekiwane przez wszystkich ognisko. Organizatorzy zadbali o wszystko, panowie rozpalili ogień, grillowali kiełbaski i kaszankę, panie przyniosły różne sałatki i zadbały o każdy szczegół biesiady. Życzliwość i sympatyczna atmosfera były wszechobecne. Wspólne śpiewanie niosło się echem po wodzie jeziora Myśliborskiego do późnych godzin wieczornych.

Na drugi dzień naszego pobytu zostały zaplanowane warsztaty taneczne w Myśliborskim Domu Kultury. W sali ćwiczeń zespołu Babylon, przed dużą ścianą z luster, każdy z zespołów proponował naukę nowego układu. Ćwiczenie przed lustrem bardzo pomaga w korygowaniu swoich błędów. Szkoda, że nie mamy takich możliwości na naszej sali ćwiczeń. Warsztaty trwały do południa, a w przerwie zajęć Panie z Babylonu znowu nas mile zaskoczyły. Podano kawę i przepyszne domowe wypieki, palce lizać. Dobrze, że wcześniej zgubiłyśmy trochę kalorii i bez wyrzutów sumienia sięgałyśmy po kolejny kawałek sernika, czy szarlotki. Żal było się rozstawać. Na długo zostanie nam w pamięci serdeczność, gościnność  i doskonałe przygotowanie wspólnych warsztatów tanecznych. To mobilizuje. Myślę, że na tym nie poprzestaniemy, spotkamy się znowu, wspólnie możemy więcej.

Już mamy plany na następne warsztaty…

Danuta Oleszkiewicz

Kierownik zespołu Arabeska

 
KONGRES UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU W WARSZAWIE Drukuj

 

Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie

30 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbył się II Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Honorowym gościem był prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Kongres zorganizowany został przez Fundację Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w ramach obchodów 40 – lecia ruchu. Jest to najważniejsze wydarzenie tych obchodów służące podsumowaniu dorobku tego ruchu oraz wyznaczeniu dalszej strategii.

Uniwersytety Trzeciego Wieku to jedna z najpopularniejszych form aktywności osób starszych. Jedną z cech współczesnego społeczeństwa krajów rozwijających jest starzenie się ludności. Rośnie długość życia ludzi, przybywa ludzi w wieku poprodukcyjnym, maleje przyrost naturalny. Ważne jest aby włączyć osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego, by ludzie mogli aktualizować swoją wiedzę, by mogli aktywnie uczestniczyć w procesach zachodzących wokół nich w środowiskach, w których żyją, by zachować i zwiększyć ich sprawność intelektualną, psychiczną i fizyczną. To co cechuje Uniwersytety Trzeciego Wieku , to bogata i różnorodna oferta. Są spełnieniem, szansą na nadrobienie strat, możliwością poznania ciekawych ludzi.

W Polsce działa 526 UTW skupiając  około 130 tys. seniorów. Ponadto  poza granicami istnieją także polskie UTW na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie i Austrii.

Podczas ceremonii inaugurującej II Kongres UTW prezydent wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla rozwoju ruchu UTW, za osiągnięcia w działalności na rzecz aktywizacji osób starszych i popularyzacji idei ustawicznego kształcenia seniorów. Prezydent podziękował seniorom za aktywność i działalność , która służy całemu  państwu i społeczeństwu. Także Anna Komorowska poświęciła seniorom wiele uwagi, ciepła i życzliwości. Była honorową patronką 4o- lecia obchodów ruchu UTW.

Podczas II Kongresu UTW podsumowano działalność uniwersytetów oraz dyskutowano o kierunkach rozwoju na dalsze lata. Przyjęto Deklarację końcową która określa strategię na lata 2015 – 2020.

W II Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku uczestniczyła delegacja Szczecińskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku której przewodniczyła dr Beata Bugajska członek Zarządu.

Tekst Lucyna Chabasińska

 
SPOTKANIE WIGILIJNE 2014 Drukuj

 

SPOTKANIE WIGILIJNE


Spotkanie wigilijne studentów SUTW odbyło się w CAFE UŚMIECH wieczorem 19grudnia. Rozpoczęła je Pani Prezes Eleonora Jakubiak-Adamczyk , przekazując życzenia świąteczne i noworoczne gościom Wigilijnej Kolacji.

Przy pięknie przystrojonych stołach zebrało się 80 osób. W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich Kabaret Dwudziestolatek prezentując program bożenarodzeniowy. Na  stołach pojawiły się potrawy wigilijne  a potem wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek , składanie  życzeń.

Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Richter

 
SPOTKANIE TWÓRCÓW PRANY 23 NA STRONĘ INTERNETOWĄ Drukuj

 

Spotkanie twórców 23. numeru czasopisma

„Prana czyli siła witalna”

19 listopada 2014 r.

 

Spotkanie zorganizowane przez  redakcję przy akceptacji, poparciu i współudziale Prezes naszego Stowarzyszenia, Eleonory Jakubiak-Adamczyk, odbyło się w siedzibie SUTW. Redakcja gościła autorów artykułów wydrukowanych w 23. numerze naszego czasopisma. Gośćmi specjalnymi byli niedawni koledzy redakcyjni, którzy w sposób znaczący przyczynili się do wydawania „Prany” w ostatnich latach, ale z różnych przyczyn nie zdecydowali się na dalsze, aktywne uczestniczenie w pracach redakcji.

Celem spotkania była wymiana poglądów autorów na zmiany wprowadzone w opublikowanym czasopiśmie, na tendencje zmian w dalszej działalności wydawniczej, jak też zaprezentowanie charakteru i zakresu prac redakcji.

Prowadząca spotkanie Genowefa Kondraciuk-Gabryś podkreśliła, że 23. numer „Prany” został wzbogacony o odrębny dział, zatytułowany „W kalejdoskopie inspiracji”. Zamieszczone w nim artykuły przedstawiają  „przelaną na papier” wiedzę, umiejętności i pasje naszych koleżanek i kolegów, rozwijane indywidualnie, inspirujące do odkrywania i pogłębiania przez czytelników własnych zainteresowań.

W publikowanych w „Pranie” materiałach nie brakuje też bardzo ciekawych i atrakcyjnie przedstawionych artykułów, napisanych przez autorów czerpiących tematy z działalności zespołów zainteresowań, przedstawiających ich osiągnięcia i sukcesy lub ciekawe wydarzenia.

Prowadząca zwróciła też uwagę na zmienioną szatę graficzną i modyfikację kompozycji tekstu wewnątrz numeru, a także zmienione hasło przewodnie, autorstwa obecnej Prezes SUTW - Eleonory Jakubiak – Adamczyk, wybranego w czasie, kiedy nie była ona jeszcze nawet członkiem Zarządu.

Prezes naszego Uniwersytetu wręczyła autorom i członkom redakcji imienne podziękowania za nadesłane artykuły oraz zaangażowanie w pracę redakcji i zapraszała do dalszej współpracy.

W dyskusji została zgłoszona propozycja utworzenia w czasopiśmie kącika poświęconego zwyczajom naszych sąsiadów oraz zwiększenia udziału publikacji o ciekawych wydarzeniach z życia zespołów zainteresowań.

Dalszą część dyskusji zdominował problem związany z wielkością nakładu, sposobami kolportażu i ceną „Prany”. Większość obecnych opowiedziała się za powrotem do sprzedaży za pośrednictwem kierowników zespołów zainteresowań oraz kontynuowaniem kolportażu przed uroczystym zakończeniem i inauguracją roku akademickiego. Z aprobatą została przyjęta propozycja podjęcia próby sprzedaży „Prany” na spotkaniach organizacji pozarządowych „Pod Platanami”.

W związku z tym zwracamy się z uprzejmą prośbą o nadsyłanie artykułów i opisanych zdjęć do końca stycznia 2015 r. w formie elektronicznej na mailowy adres czasopisma Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub do sekretariatu na płytkach albo pendrivie, a w wyjątkowych przypadkach – w maszynopisie lub rękopisie.

Relacja: Genowefa Kondraciuk-Gabryś

 
ZABAWA ANDRZEJKOWA W DOMU KOMBATANTA Drukuj

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA W DOMU KOMBATANTA

W dniu 28.11.2014 r. Zespół Taneczny ARABESKA uczestniczył w zabawie andrzejkowej mieszkańców Domu Kombatanta na ul. Kruczej w Szczecinie.Na początek zaprezentował zebranym gościom  trzy swoje układy taneczne: pasodoble, flamenco i kankana. Ogniste rytmy muzyki zachęciły wszystkich do tańca,  starszych i młodszych. Koleżanki z Arabeski oraz młodzież z grupy wolontariuszy wspólnie z mieszkańcami tworzyli zgraną, pięknie bawiącą się grupę. Z płyty odtwarzano stare i nowe przeboje. Przypomnieliśmy sobie „Tango Milonga” Mieczysława Fogga, przy której to melodii Pan Stanisław wspominał swoją młodość, a także melodie ABBY i Czerwonych Gitar, w rytmach których zacierała się granica pokoleń. W przerwach wspólnie śpiewaliśmy znane wszystkim pokoleniom piosenki, a „odważniejsi” śpiewali solo pieśni swojej młodości, jedne wesołe,  inne smutniejsze,  ale wszystkie płynące z serca. To spotkanie, to dla nas nie tylko radość, że mogliśmy chociaż  troszeczkę „pokolorować” ten dzień i wywołać uśmiech na twarzach uczestników zabawy, a także głęboka refleksja i zaduma nad starością, samotnością, przemijaniem. Mam nadzieję, że takich spotkań będzie więcej.

Danuta Oleszkiewicz

 
ANDRZEJKI W SUTW Drukuj

 

ANDRZEJKI W SUTW


Wieczór Andrzejkowy w "Lawendzie"

Wieczór “Andrzejkowy” wraz z tańcami odbył się w “Lawendzie” (dawny Hetman) w dniu 25.11.2014 r. Aby dowiedzieć się co czeka nas w najbliższej przyszłości,na co powinniśmy uważać i jak zachowywać się w trudnej sytuacji, nasza wróżka Wiesia Nowicka podchodziła do każdego stolika udostępniając losy z sentencjami i niespodzianką, które w całości opracowała kierownik Zespołu Kultury “Relaks”.To one po ich otwarciu uruchomiły naszą podświadomość kierując myśli w nadchodzącą przyszłość. Sonia Cwyl jako prowadząca imprezę z mikrofonem spisała się na medal (ZŁOTY).Naszą zabawę andrzejkową wprowadził w doskonały nastrój Zespół Taneczny “Arabeska” kierowany przez Panią Anię Mospinek.Panie z zespołu po występach i żywiołowym kankanie zasiadły do wspólnej zabawy,bawiły się świetnie.O godz. 22.00 rozbawieni uczestnicy zaczęli opuszczać lokal, ponieważ zabawa była przednia  oczekują na kolejne miłe wrażenia w zbliżającym się karnawale.

tekst opracowała kierownik zespołu: Krystyna Dolińska- Piotrowicz

 
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2014/2015 W STOWARZYSZENIU UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W SZCZECINIE Drukuj

 

INAUGURACJA  ROKU  AKADEMICKIEGO  2014/2015

W  STOWARZYSZENIU UNIWERSYTET  TRZECIEGO  WIEKU

W  SZCZECINIE

Inauguracja odbyła się 26 września 2014 r. w auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Licznie przybyli słuchacze już przed wejściem na salę mogli poczuć atmosferę aktywności osób przeżywających w Stowarzyszeniu drugą młodość. W holu odbywały się zapisy na imprezy kulturalne,  rozdawano informacje o możliwościach uczestnictwa w zespołach, tancerki prezentowały swoje estradowe stroje itp.

 

Uroczystość sprawnie prowadził członek Zarządu SUTW, Zygmunt Ban. Chór „Kanon” odśpiewał hymn „Gaude Mater Polonia”. Prowadzący przywitał wszystkich obecnych i przedstawił Prezes SUTW, Eleonorę Jakubiak-Adamczyk, która została wybrana na tę funkcję w czerwcu 2014 r., po kilkumiesięcznym pełnieniu obowiązków Prezesa przez Aleksandra Graczyka.

 

Bardzo serdecznie powitani zostali przedstawiciele lokalnych władz, szkół wyższych i inni  goście:

-       Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin,

-       Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego,

-       prof. dr hab. Barbara Kromolicka – Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego,

-       dr hab. Jacek Styszyński – Prorektor ds. Kształcenia  Uniwersytetu Szczecińskiego,

-       prof. dr hab. inż. Mikołaj Protasowicki – Prorektor ds. Nauki  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego,

-       Maciej Homis – przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie,

-      Cecylia Judek – Sekretarz Naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie,

-      przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku z Polic, Pyrzyc, Gryfina, Golczewa, Goleniowa, Stargardu.

 

W przemówieniu Pani Prezes nie zabrakło ciepłych słów powitania wszystkich słuchaczy SUTW, a także krótkich relacji o pracowitych, „remontowych” wakacjach oraz o zamierzeniach na najbliższą przyszłość. Wśród nich można wymienić: przekształcenie systemu ogrzewania siedziby SUTW, pomoc słuchaczom przy rozliczaniu podatku dochodowego (PIT) oraz deklarację  informatyków z Urzędu Miejskiego dotyczącą nieodpłatnego udoskonalenia strony internetowej naszej uczelni, a także przedłużenie do godz. 18:00 zajęć w siedzibie SUTW i umożliwienie, w miarę potrzeb, spotkań zespołów zainteresowań w siedzibie w soboty.

Pani Prezes życzyła wszystkim realizacji oczekiwań zawartych w haśle (własnego autorstwa) „Dawne pasje i marzenia - dziś możliwe do spełnienia”,  zamieszczonym w ostatnim  numerze uniwersyteckiego czasopisma „Prana”.  Wyraziła przekonanie, że w nowym roku będziemy pogłębiać wiedzę, spełniać swoje pasje i z radością spotykać się w gronie przyjaciół.

Na zakończenie przemówienia, Pani Prezes przekazała  najserdeczniejsze podziękowania dr Władysławie Homie za wieloletnie kierowanie Zespołem Literacko-Historycznym i organizację reaktywowania Rady Naukowo - Programowej; Zofii Suchorskiej  - skarbnikowi i kasjerce; Barbarze Rochoń – byłej przewodniczącej komisji rewizyjnej i skarbnikowi oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w działalność Stowarzyszenia.

Zabierający głos goście podkreślali, że SUTW przedstawia co roku coraz większą i lepszą ofertę działań i tworzy w mieście pozytywny klimat do aktywizacji osób w starszym wieku. Jest jedną z największych organizacji społecznych nie tylko w mieście, ale w całym regionie. Uniwersytet Trzeciego Wieku jako pierwszy w tym roku rozpoczyna działalność szczecińskich uczelni i jako jedyny nie ma problemów z naborem studentów. Utworzona w ubiegłym roku przy Urzędzie Miasta  Rada do spraw Seniorów będzie przygotowywała  rozwiązania, dające szanse do rozwijania pasji osób starszych, a uniwersytety trzeciego wieku z regionu zachodniopomorskiego podpisały we wrześniu umowę o Partnerstwie.

 

W przemówieniach składano życzenia dobrego, pozytywnego roku, spełnienia niespełnionych wcześniej marzeń, wytrwałości, zgody i twórczości.

W dalszej kolejności dokonano immatrykulacji 10. spośród nowych członków Stowarzyszenia i ponownie  zaśpiewał chór „Kanon”.


Inauguracja zakończyła się wykładem na temat „Ciało, umysł, duch”, wygłoszonym przez dr Justynę Krzepotę z Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego.

Skrót powstały z pierwszych liter tytułu wykładu oznacza  „cud”. Nie jest to skojarzenie przypadkowe. Od wieków wiadomo, że ruch, fizyczny wysiłek, ćwiczenia ciała wpływają korzystnie na ludzki organizm, zapobiegają i leczą wiele schorzeń. Teza ta została   poparta licznymi wynikami badań naukowych, w tym wiele z nich przeprowadzono na przełomie XX/XXI w.

Informacje uzyskane na wykładzie są bezcenne, zwłaszcza dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tym bardziej, że zostały przekazane w krótkim czasie, w atrakcyjnej i lekkiej formie. Były ilustrowane zabawnymi rysunkami i urozmaicone fragmentami twórczości literackiej. Wykład rozpoczął się cytatem z wiersza Jana Brzechwy:

„Nie miałem z kalendarzem zbyt dobrej komitywy,

młodość mojego życia przypadła na wiek siwy.”

W zakończeniu usłyszeliśmy złotą myśl Alexisa Carrela, laureata Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny z 1912 r., która brzmi:

„Nie na tym rzecz polega, aby dodać lat do życia,

ale na tym przede wszystkim, by  dodać życia do lat...”.

Relacja: Genowefa Kondraciuk-Gabryś

Więcej zdjęć w Galerii

 
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2013/2014 Drukuj

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO

2013/2014


 


 
ŚWIĘTO SENIORÓW, ŚWIĘTO MŁODOŚCI JUWENALIA III WIEKU W WARSZAWIE Drukuj

 

ŚWIĘTO SENIORÓW,  ŚWIĘTO MŁODOŚCI

JUWENALIA III WIEKU W WARSZAWIE

(9-11.06.2014 r.)


Jest to największa w kraju impreza integrująca seniorów i promująca twórczą aktywność na emeryturze.

Juwenalia są organizowane przez Fundację AVE we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m. st. Warszawy. W tym roku odbywała się VII edycja.

Po raz pierwszy w Juwenaliach na tak dużą skalę, zaistniał Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie. Reprezentował go Zespół Taneczny „ARABESKI”, którego instruktorem od wielu lat jest pani Anna Mospinek. Dzięki jej uporowi i wielkiej mobilizacji zespołu, poszerzonego do 26 osób, zespół mógł zaprezentować przed publicznością swoje tańce.

Przez 3 dni na scenach Teatrów ”Palladium” i „Hybrydy” w centralnym punkcie stolicy prezentowały się chóry, teatry, soliści, kabarety i grupy taneczne z całej Polski. Wcześniej jurorzy oceniali nadesłane fotografie, malarstwo i literaturę. W  VII Juwenaliach wystąpiło ponad 3 tysiące uczestników.

Każdej edycji towarzyszy koncert gwiazdy. W tym roku była to Natalia Niemen, która śpiewała piosenki swojego ojca i własne kompozycje.

Każdy uczestnik Juwenaliów otrzymywał w upominku wydawnictwo „Juwenalia III wieku. Podsumowanie szóstej edycji największego w Europie Festiwalu Twórczych Seniorów 2013roku.”

Podczas Warszawskich Juwenaliów panuje niesamowita atmosfera, która przenosi się poza budynek teatru. Przed Teatrem Palladium , przy pasażu Wiecha słychać muzykę, ogromna grupa seniorów tańczy, śpiewa. Przechodnie z uśmiechem spoglądają na pląsających seniorów, niektórzy się dołączają.

Juwenalia są otwarte nie tylko na UTW, ale na wszystkie , także nieformalne grupy seniorów. Są inspiracją dla tych seniorów, którzy nie uczestniczą w jakichś formach aktywności.

Nasza grupa wywozi z Juwenaliów wiele doświadczeń i spostrzeżeń. My reprezentowaliśmy nasz UTW tylko poprzez taniec, a były takie uniwersytety, które miały reprezentantów w każdej kategorii. Ich prężne działanie było widać na każdym kroku. Nasze występy zyskały poklask publiczności, dopingowali nas seniorzy z Bytomia, Koszalina, Goleniowa, a i inni okazywali swoją sympatię. To są niezapomniane chwile. To nasza nagroda. Wspólne rozmowy, wymiana uwag i doświadczeń, nie zauważa się rywalizacji, jest wspólna „studencka” zabawa i propozycje- spotkajmy się za rok. Integrujmy się.

Warszawa przywitała nas 30 stopniowym upałem, dla wytchnienia spacerowaliśmy po Parku Łazienkowskim, oglądaliśmy Pałac na Wodzie, Pomnik Chopina i wiele innych ciekawych miejsc. Spacerowaliśmy też po Starym Mieście, widzieliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i Warszawską Syrenkę obok której zajadaliśmy pyszne lody. Wspólne spędzenie tych trzech dni dla całego zespołu, to wspólna praca i wspólny wypoczynek- to czas bezcenny. Dziękujemy pani Ani za wytrwałość w zorganizowaniu tego wyjazdu.

Tekst i zdjęcia: Danuta Oleszkiewicz

.

 
XIII SZCZECIŃSKIE SPOTKANIA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH "POD PLATANAMI" Drukuj

 

XIII Szczecińskie Spotkania Organizacji Pozarządowych

„POD  PLATANAMI”


Po raz trzynasty szczecińskie organizacje pozarządowe prezentowały się na Wielkim Pikniku Pasji na Jasnych Błoniach. Spotkanie „POD  PLATANAMI” było zwieńczeniem VIII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, które rozpoczęły się 17 maja 2014r. Dokładnie w roku 2014 przypada dziesiąta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Prezentacji towarzyszyło wiele imprez : XI Pomorska Konferencja „Pommern/Pomorze- region europejski, zabawa w poznanie Szczecina „Tajemnica ukryta pod „Platanami”, trwała akcja pn.”Pozarządowa kropla krwi” i wiele innych. Była to okazja do prezentacji wielu organizacji.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku kolejny raz zaprezentowało swoją działalność. Swoje piękne prace na stoisku nr 8 wystawiły : Zespół Rękodzieła „Fantazja” , Zespół Sztuki Użytkowej, Zespół Foto – Video, a także plastycy z Zespołu „Bohema”. Na dużej scenie wystąpił: chór „Canon”, Kabaret „Dwudziestolatek” w programie „Samo życie”, i Zespół Taneczny „Arabeska ”w tańcu marynarskim.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie prezentacje oglądało wielu szczecinian wśród których widać było wielu seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku .

Tekst :Lucyna Chabasińska

Zdjęcia : Jan Oleszkiewicz

 
JUWENALIA UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU Drukuj

 

Juwenalia Uniwersytetów Trzeciego Wieku

w Świnoujściu


31 maja w Domu Kultury w Świnoujściu spotkały się Uniwersytety Trzeciego Wieku ze Szczecina ,  Myśliborza  i Świnoujścia na  JUWENALIACH „AKTYWNY SENIOR 2014” zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świnoujściu. Nasz Uniwersytet był reprezentowany przez: Kabaret „Dwudziestolatek”, Teatrzyk RAZ, DWA,  Trzy”, Chóry: „Canon ”i „Melodia” i Zespół Taneczny Arabeski”.

W programie wystąpił zespół „Keja” z MDK  Warszów,  „Kojoty” ze Świnoujścia, zespół męski „Chwaty” i chór mieszany „Kantylena” ze Świnoujścia. Bardzo pięknie prezentował się zespół tańca terapeutycznego  „Babylon” z Myśliborza.

W sali sportowej MDK można było obejrzeć wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW w Świnoujściu oraz kiermasz rękodzieła z Akademii Seniora w Szczecinie.

Była to bardzo udana impreza.


 
TEATRZYK SATYRYCZNY "RAZ DWA TRZY" - LAURATEM Drukuj

 

Teatrzyk satyryczny "RAZ DWA TRZY" - lauratem

 

WIĘCEJ w NASZA TWÓRCZOŚĆ

 
DZIEŃ KOBIET 2014 Drukuj

 

Dzień Kobiet 2014


W dniu 13 marca br. Kabaret „Dwudziestolatek” wystąpił w skróconym programie „Kochajmy się” z okazji Dnia Kobiet przed wykładem w auli PUM. Program opracował maestro Rajmund Brążkiewicz. Występ kabaretu bardzo podobał się słuchaczom naszego uniwersytetu. Przyjęto go gromkimi brawami.

 
SPOTKANIE TWÓRCÓW 22 NUMERU "PRANY" Drukuj

 

Spotkanie twórców  22 numeru czasopisma

„Prana czyli siła witalna

14 lutego 2014 r.


Spotkania redakcji „Prany” z autorami tekstów i materiałów graficznych stają się tradycją.  Organizowane są w celu podziękowania za współpracę, bliższego poznania się, wymiany poglądów i wzajemnych oczekiwań oraz ułożenia przyjaznych i obiecujących, dobrych relacji na przyszłość.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w roku 2011. Dotyczyło podziękowania za dostarczenie materiałów publicystycznych do 20 numeru „Prany”, omówienia jej zawartości i dyskusji nad założeniami do kolejnego numeru. Podkreślone zostały walory  poznawcze i artystyczne, uzyskane dzięki autorom artykułów i zdjęć, przy ścisłej współpracy z członkami redakcji. Podobny przebieg miało spotkanie po opublikowaniu 21 numeru naszego czasopisma.

Spotkanie 14 lutego  2014 r. miało te same cele, ale jego przebieg był nieco odmienny. W powstaniu jubileuszowego numeru „Prany” brało bezpośredni udział około 50 osób, a więc znacznie więcej, niż w poprzednich publikacjach. Na spotkaniu dokonano  przede wszystkim podsumowania rocznej pracy redakcji nad wydaniem 22 numeru czasopisma oraz nad opublikowaniem, przy okazji  35 – lecia SUTW, tomiku wierszy słuchaczy, zatytułowanego „Co nam w duszy gra...”.

Kierująca pracą redakcji dr Genowefa Kondraciuk-Gabryś odkryła kulisy pracy redakcji, aby pokazać czym zajmowali się jej członkowie, opracowując niemal 50 artykułów, w tym wspomnienia 17 wieloletnich członków SUTW,  wybierając kilkadziesiąt - z setek zdjęć, a ze zgromadzonych,zwłaszcza we wcześniejszych publikacjach, bardzo licznych utworów poetyckich, tylko około 200 wierszy.

Praca odbywała się w 10 – osobowym zespole. W imieniu Zarządu SUTW i własnym kierująca pracą  redakcji podziękowała jej członkom za duże zaangażowanie, rzetelność i terminowość wykonywanych zadań, a  Autorom -  za tak owocny i utrzymany na wysokim poziomie informacyjnym, literackim i graficznym wkład w obydwie publikacje. Na pamiątkę wszyscy otrzymali imienne podziękowania pisemne.

W dalszej części spotkania rozmawiano na temat realizowanych już i zamierzonych na najbliższą przyszłość zmian merytorycznych i organizacyjnych przy redagowaniu „Prany”. W celu zwiększenia zainteresowania czytelników „Praną” zamierzamy w tym roku zwiększyć udział artykułów opisujących szczególnie ciekawe wydarzenia z życia całego uniwersytetu i działających w nim zespołów zainteresowań, a także – przekazujących wiedzę z różnych dziedzin, aby zaspokajać naturalną ciekawość życia i świata czytelników.

Chcemy pozyskiwać te artykuły zarówno od członków SUTW, jak też od różnych instytucji i ciekawych ludzi w Szczecinie poprzez wywiady i inne formy współpracy.

Innym sposobem na zwiększenie poczytności „Prany” jest intensyfikacja reklamowania czasopisma, stosując zapisy na stronie internetowej i prezentację  publikacji  redakcji w foto – ramie w siedzibie SUTW oraz  poprzez ożywienie kolportażu.

Do najpilniejszych, w większości już zrealizowanych, spraw organizacyjnych należy pozyskanie chętnych do pracy na rzecz „Prany”, ponieważ połowa ubiegłorocznego składu może występować w zespole już tylko jako członkowie urlopowani lub honorowi. Oczekujemy jeszcze na chętnych do zajmowania się współpracą z ewentualnymi reklamodawcami oraz na osoby, które chciałyby spróbować pracy reporterskiej i dziennikarskiej.

Apelujemy o przysyłanie artykułów i odpowiednio opisanych zdjęć w terminie do połowy marca bieżącego roku w formie elektronicznej,  na mailowy adres czasopisma Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub do sekretariatu na płytkach  albo pendrivie, a w wyjątkowych przypadkach – w maszynopisie lub rękopisie.

Kierująca pracą redakcji : Genowefa Kondraciuk-Gabryś

Zdjęcia : Roman Majchrzycki

 
NOWOROCZNE SPOTKANIA Drukuj

 

Noworoczne spotkania


3 stycznia Zarząd SUTW zorganizował noworoczne spotkanie z kierownikami Zespołów Zainteresowań. W odświętnie udekorowanej sali uczestniczyli ci, którzy swoim zaangażowaniem i pracą pozwalają rozwijać zainteresowania słuchaczy, często spełniają marzenia na które wcześniej nie było może czasu i możliwości.

W swoim wystąpieniu pani prezes Grażyna Iwanowska- Mądry podsumowała pracę Zarządu w minionym roku:

- Jubileusz 35- lecia SUTW

- Starania o nową siedzibę uwieńczone sukcesem. Nowa siedziba ma dobrą lokalizację, dogodniejsze wejście, większy metraż

- Podjęto starania o uzyskanie statusu Organizacji Pożytku Publicznego. Wniosek znajduje się w Sądzie Administracyjnym.

W bieżącym roku Zarząd skupi się na działaniach związanych z nową siedzibą, a także na powołaniu nowej Rady Naukowo - Programowej. Pani prezes zaproponowała kierownikom zespołów naukę  obsługi komputera.

Pani prezes życzyła wszystkim dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

W dyskusji kierownicy poruszali sprawy związane z działalnością swoich zespołów.

Natomiast 4 stycznia odbyło się spotkanie noworoczne z udziałem studentów SUTW. W tym spotkaniu uczestniczyła delegacja zaprzyjaźnionych seniorów z BRH Strasburg w Niemczech. Spotkanie odbyło się w dwóch salach. Zebranych powitali wiceprezesi  Barbara Rachoń i Aleksander Graczyk, który gości powitał w języku niemieckim. Złożyli oni zebranym życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Wzniesiono toast lampką szampana. Życzenia złożył również przewodniczący BRH Gustav Ross

Przy kawie i słodkim poczęstunku w świątecznej atmosferze  zebrani obejrzeli program Kabaretu„Dwudziestolatek” i Teatrzyku„Raz,Dwa,Trzy". Wspólnie śpiewano kolędy. Były to bardzo miłe spotkania.

Autor: Lucyna Chabasińska

 
WIGILIA 2013 Drukuj

Wigilia

W sobotę 21 grudnia b.r. o godz.16  -tej, w nowej siedzibie przy Al.Papieża Jana Pawła II 17  odbyło się spotkanie Wigilijne  zorganizowane dla zainteresowanych słuchaczy naszego Uniwersytetu.

Wzięło w nim udział ponad 60 osób.

Po wysłuchaniu życzeń składanych przez Prezes Grażynę Iwanowską- Mądry, podzieleniu się opłatkiem, spożyciu kolacji wigilijnej składającej się z tradycyjnych potraw – niespodzianką był występ Kabaretu Dwudziestolatek, który na tą okazję przygotował świąteczny program przeplatany  wzruszającymi do łez, przepięknie wyśpiewanymi kolędami,   tworząc niepowtarzalny nastrój wigilijno – świąteczny.

Wspólne kolędowanie  długo towarzyszyło wszystkim uczestnikom spotkania przypominając o polskiej tradycji  obchodzenia  najpiękniejszych  świąt  ,jakimi są święta  Bożego Narodzenia.

 
STRASBURG - II DNI SENIORÓW Drukuj

„ My nie jestesmy wczorajsi - lecz dla jutra”

Pod takim hasłem odbyły się II DNI SENIORÓW LANDU MEKLEMBURGII POMORZA PRZEDNIEGO obchodzone w powiecie Pomorze Przednie – Greifswald w dniach 21 – 24 października 2013roku. W ramach tych dni odbywały się liczne imprezy w miejscowościach Anklam, Ahlbeck k/ Eggestin, Greiswald ,Karlsburg, Pasewalk,Torgelow, Ueckermunde, Wolgast. Na zakończenie tych obchodów zorganizowano w Strasburgu, w hali Maxa Schmellinga, uroczystość , której motto brzmiało „Seniorzy kultywują wymianę kulturalną poprzez granice kraju”

Miasto Strasburg zostało zaszczycone organizacją  uroczystości dzięki 14- letniej współpracy Związku Seniorów BRH Strasburg ze Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie i dlatego też otrzymaliśmy zaproszenie aby uczestniczyć w tej uroczystości. Wyjazd został zorganizowany przez Zespół Kontaktów Zagranicznych. W uroczystości wzięła udział prezes SUTW pani Grażyna Iwanowska- Mądry. Na koszt organizatorów wynajęliśmy  50- osobowy autokar. Po oficjalnych powitaniach i przemówieniach, m.in. burmistrza i prezydenta Lantagu głos zabrała prezes G. Iwanowska- Mądry która przekazała pozdrowienia seniorom niemieckim i życzenia dalszej owocnej działalności.

Po części oficjalnej przy kawie i ciasteczkach rozpoczęły się wstępy artystyczne zespołów i chórów niemieckich, a także chóru„Kanon” i Zespołu Tanecznego „ARABESKA” (druga grupa) z  SUTW. Licznie zebrani w ogromnej hali seniorzy nagradzali występujących gromkimi brawami. Na zakończenie występów cała sala zaśpiewała pieśń pt.”Moja ojczyzna”.

Tekst Lucyna Chabasińska

Zdjęcia Margot Kabatek-Jerka

 
Inauguracja 2013 Drukuj

 

INAUGURACJA  ROKU  AKADEMICKIEGO  2013/2014

W  SUTW W  SZCZECINIE

W dniu 27 września 2013 r. w Auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014 Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie. Licznie zgromadzonych słuchaczy  i przybyłych gości serdecznie powitała prezes SUTW Grażyna Iwanowska Mądry. Za chwilę zabrzmiał  „Gaudeamus” w wykonaniu chóru „Kanon”. Spośród gości głos zabrał Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek oraz przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Policachprezes Jerzy Dembski.  Podkreślając dotychczasowe osiągnięcia naszego Stowarzyszenia życzyli oni realizacji zamierzeń i dalszego pomyślnego rozwoju. Prezes SUTW Grażyna Iwanowska Mądry w swoim wystąpieniu nawiązała do czerwcowych obchodów  35-lecia SUTW, podczas których zostały przedstawione dokonania Uniwersytetu, potwierdzone wieloma gratulacjami, podziękowaniami, a także wyróżnieniem przez Zarząd Województwa Złotą Honorową odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego. Zauważyła, że dotychczasowe osiągnięcia Uniwersytetu przyciągają nowych członków, świadczą o istnieniu wielkiego zapotrzebowania na działalność prowadzoną w jego ramach, o jej  akceptacji i zaufaniu społeczeństwa do naszej organizacji. Wyrazem tego jest dynamiczny wzrost liczebny SUTW do poziomu znacznie przekraczającego 1000 osób oraz rozwój i doskonalenie form  aktywizacji  jego członków.  Powinniśmy dołożyć starań, aby sprostać  zaspokajaniu tych potrzeb. Zapewniła, że Zarząd jest otwarty na nowe inicjatywy dotyczące miłego i  aktywnego spędzania wolnego czasu. Jest przychylny osobom  i grupom pragnącym realizować swoje życiowe pasje, wykorzystywać wiedzę i potencjał intelektualny oraz artystyczny, rozwijać zainteresowania, zdobywać wiedzę praktyczną, aby wzbogacać nie tylko siebie, ale i społeczeństwo wytworami swojej pracy, artyzmu i wyobraźni. Wspomniała o dobiegających końca staraniach o nadanie SUTW statusu organizacji pożytku publicznego oraz poinformowała o rychłej przeprowadzce do nowej siedziby. Życzyła Uniwersytetowi dalszego pomyślnego rozwoju a wszystkim słuchaczom przyjemnego i pożytecznego przebywania w nim, zadowolenia z uczestnictwa w organizowanych zajęciach i satysfakcji z własnej aktywności i własnych  osiągnięć. Inaugurację zakończyła projekcja etiudy filmowej, zatytułowanej „Szpinak z wody”, pokazującej rezultat, łączącej pokolenia, twórczej współpracy młodzieżowego Stowarzyszenia Kamera z  członkami Foto-Video, Zespołu działającego wśród ponad 30. zespołów zainteresowań w SUTW. Uroczystą inaugurację poprzedziło, nie cierpiące zwłoki, zebranie ogólne członków, poświęcone głosowaniu nad ustawą o nadaniu SUTW statusu organizacji pożytku publicznego.

 

Relacja Genowefy Kondraciuk-Gabryś

 
JUBILEUSZ XXXV – LECIA Drukuj

JUBILEUSZ XXXV – LECIA

STOWARZYSZENIA UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU w  Szczecinie

 

10 czerwca  w Sali Filharmonii Szczecińskiej odbyła się uroczystość obchodów Jubileuszu XXXV – lecia SUTW z udziałem zaproszonych gości reprezentujących Szczecin, województwo zachodniopomorskie oraz naszych słuchaczy. W uroczystości wziął udział prezydent Szczecina Piotr Krzystek, w imieniu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza uczestniczył Dyrektor gabinetu Krzysztof Barczyk, a także Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Barbara Kromolicka, Dyrektor MOPR dr Marta Giezek, prof. dr hab. med. Halina Pilawska., prof. dr hab. Beata Świecka.

.

Jubileusz XXXV – lecia SUTW objęty został honorowym patronatem:

Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej

Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza

Prezydenta Miasta Szczecina Piotra Krzystka

JM Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Edwarda Włodarczyka

.

Prezes Grażyna Iwanowska-Mądry serdecznie powitała przybyłych gości i licznie zgromadzonych słuchaczy SUTW. W swoim wystąpieniu powiedziała: „35 lat działalności, to zasługa, to powołanie i pasja wielu wspaniałych ludzi, wspaniałych seniorów i emerytów, którzy przez lata poświęcali swój czas i energię, udowadniając, że życie na emeryturze nie musi być nudne i samotne, nie musi być pozbawione satysfakcji.

„Nie ulega wątpliwości, że Uniwersytet Trzeciego Wieku stał się sposobem na życie. Jest miejscem,  gdzie seniorzy mogą czerpać przyjemność ze zdobywania wiedzy i przynależności do grupy społecznej i bycia wciąż twórczymi i aktywnymi jednostkami społeczeństwa.”

„35 lat jak powiedziałam, to wiek, kiedy człowiek patrzy za siebie i przed siebie. I to spojrzenie przed siebie stawia przed naszym Uniwersytetem nowe wyzwania, aby sprostać dynamice rozwijającej się rzeczywistości.”

.

Szczególne wyróżnienia za działalność dla Uniwersytetu jak i dla miasta Szczecina wręczył prezydent Piotr Krzystek. Wyróżnienie otrzymali: Kabaret „Dwudziestolatek”, chóry „Kanon” i „Melodia”, Wanda Żychniewicz, wieloletnia instruktorka Zespołu Plastycznego „Bohema”i pan Stanisław Sobiepanek związany z Uniwersytetem od początku jego powstania.

.

Na XXXV- lecie SUTW jego Zarząd  wyróżnił dyplomami  35 słuchaczy.

.

Życzenia i gratulacje złożył prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który  m. in. powiedział: „Stowarzyszenie swą działalność poświęciło szlachetnej misji pomagania i otaczania troską osób starszych oraz ich aktywizacji. Niezwykle wysoko oceniam Państwa działalność na rzecz wykorzystywania bogatego dorobku życiowego oraz doświadczenia swoich członków dla potrzeb gospodarczych i społecznych naszego miasta i całego regionu. Wasza godna najwyższej pochwały aktywność, stwarzająca możliwości stałego pogłębiania wiedzy, rozwoju intelektualnego i dbania o kondycję fizyczną swoich członków zasługuje na najszczersze wyrazy wdzięczności”.

.

Przedstawiciel marszałka powiedział: „Niech ten wspaniały jubileusz będzie powodem do zadowolenia, niech będzie również bodźcem do dalszego działania i pracy. Na ręce pani prezes chciałbym złożyć wszystkim członkom SUTW życzenia jeszcze wielu lat pomyślnej działalności oraz kolejnych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym, a wszystkim uczestnikom uroczystości życzę niezapomnianych wrażeń z imprezy i wszelkiej pomyślności”.

.

Życzenia nadesłała Anna Komorowska: „Państwa Uniwersytet jest placówką wzorcową, mającą bardzo owocne lata pracy za sobą  i z całą pewnością równie udane jeszcze przed sobą. W murach tej uczelni słuchacze mogą realizować swoje życiowe pasje, wykorzystywać potencjał intelektualny, rozwijać zainteresowania w różnych zespołach tematycznych. Gratuluję Uniwersytetowi tak wspaniałego rozkwitu i życzę wszelkiej pomyślności całej społeczności uczelnianej”.

.

Życzenia nadesłał Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Edward Włodarczyk: „Niezwykle zróżnicowana oferta programowa SUTW, w ramach której słuchacze mogą uczestniczyć w wykładach oraz zespołach zainteresowań, z całą pewnością stanowi punkt odniesienia dla pozostałych Stowarzyszeń  działających na terenie województwa zachodniopomorskiego. Program Jubileuszu 35 – lecia jest niezmiernie interesujący i bogaty, nie ulega zatem wątpliwości, iż dostarczy zacnemu Gronu wspaniałych wspomnień”.

.

Życzenia nadeszły również od Jerzego Owsiaka – prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: „Wielkie ukłony dla Was, to naprawdę fantastyczne, że poświęcacie swój czas innym ludziom i wspaniałym ideom. Mam nadzieję, że kolejne lata Waszej działalności będą obfitowały w nowe przedsięwzięcia i wyzwania takie, jak chociażby wyjazd na Przystanek Woodstock w ubiegłym roku. Życzę Wam dalszych sukcesów i kolejnych kolorowych dni. Sie ma! Jurek”

.

W uroczystościach jubileuszowych wzięły udział delegacje Uniwersytetów Trzeciego Wieku z: Koszalina, Stargardu Szczecińskiego, Polic, Nowogardu, Golczewa, Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego, Bobolic, Golczewa, Świdwina, Sławna, Myśliborza, Goleniowa, Pyrzyc, Gryfina, Złocieńca, Dziwnowa, Rewala.

.

Po przerwie kawowej odbyła się prezentacja dorobku artystycznego UTW – w spektaklu pt. „Co nam w duszy gra?”, w którym swój program przedstawiły zespoły zainteresowań.

.

Wieczorem w Restauracji „Szczecin” zaproszeni goście i słuchacze spotkali się na uroczystej kolacji. W trakcie jej trwania życzenia z okazji jubileuszu złożyli przedstawiciele UTW z województwa zachodniopomorskiego, a także delegacja zaprzyjaźnionych seniorów z  Akademii Seniora z Greifswaldu i z Uniwersytetu Ludowego w Lubminie.

Zebrani zostali zaproszeni do wspólnej zabawy z wykorzystaniem pedagogiki zabawy Klanza, a także wspólnego śpiewania przy dźwiękach akordeonu. Atrakcją wieczoru był Zespół Taneczny „Arabeska”.

.

Imprezami towarzyszącymi obchodom jubileuszu były wystawy: Wystawa twórczości SUTW oraz   Wystawa plansz fotograficznych przygotowana  w 2010 r. na promocję zbioru wspomnień  z okresu dzieciństwa i młodości 13 autorów, słuchaczy SUTW i ich bliskich, opublikowanych w książce „Nic nie jest milczeniem”, opracowanej i zredagowanej z inicjatywy i przy wielkim zaangażowaniu członków Zespołu Literacko – Historycznego.

.

Z okazji jubileuszu został wydany specjalny numer „Prany”, w którym oprócz przedstawienia  historii rozwoju UTW w Szczecinie zaprezentowano wspomnienia z życia „studenckiego” 14. długoletnich słuchaczy i działaczy SUTW oraz pokazano rodzaje i wyniki działalności zespołów zainteresowań. Czasopismo jest ilustrowane archiwalnymi i aktualnymi zdjęciami.

.

35 – lecie było też okazją do wydania tomiku wierszy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie, który został zatytułowany  „Co nam w duszy gra…”. Utwory poetyckie zostały  pozyskane, wybrane i zredagowane  przez członków Zespołu Literacko – Historycznego i redakcję „Prany”.

.

W ramach obchodów odbyła się Regionalna Konferencja Naukowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod hasłem „Myślimy globalnie – działamy regionalnie”. Konferencja odbyła się dzięki wsparciu ze środków programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – seniorzy w akcji” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

.

Konferencja zakończyła się podpisaniem Listu intencyjnego przez przedstawicieli 18 Uniwersytetów z terenu województwa zachodniopomorskiego.

LIST INTENCYJNY

 

Uniwersytety Trzeciego Wieku  z województwa zachodniopomorskiego,  uczestniczące w Konferencji  Regionalnej „Uniwersytety Trzeciego Wieku wobec nowych wyzwań. Myślimy globalnie działamy regionalnie”, w dniu 11 czerwca 2013 r.  deklarują współpracę w zakresie rozwoju idei  Zachodniopomorskiego Forum Liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zapoczątkowanej podczas I Zachodniopomorskiego Forum UTW - 24 maja 2012 r. w Szczecinie.

Dostrzegamy znaczenie budowania współpracy  pomiędzy Uniwersytetami Trzeciego Wieku w naszym regionie w zakresie wymiany doświadczeń, promocji  dobrych, innowacyjnych praktyk, integracji środowiska akademickiego, realizacji wspólnych projektów. Uznajemy autonomiczność  każdego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zamierzamy wspólne wyznaczać płaszczyzny przyszłej współpracy ukierunkowanej na podnoszenie jakości edukacji w poszczególnych UTW, jak również na podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w regionie. W obliczu demograficznych wyzwań przed jakimi staje nasze społeczeństwo  Uniwersytety Trzeciego Wieku mogą odegrać ogromną rolę w kreowaniu świata przyjaznego Seniorom, podejmując działania zmierzające do postrzegania starości jako potencjału a nie wyłącznie problemu.  Mogą i wręcz powinny, przyczyniać się do kształtowania polityki senioralnej w naszym województwie, pełniąc rolę rzecznika praw osób starszych.

Do czasu wypracowania ostatecznej formuły Forum, koordynatorem działań Zachodniopomorskiego Forum Liderów UTW pozostanie Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, w osobie dr Beaty Bugajskiej – przewodniczącej zespołu ds. współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, powołanego przez prof. dr hab. Barbarę Kromolicką – Dziekana Wydziału Humanistycznego US, w  dniu 10 czerwca 2013 r.

Uniwersytety Trzeciego Wieku

Zakończeniem obchodów jubileuszowych był rejs po Odrze statkiem „Dziewanna”. W programie były opowieści o Szczecinie przewodnika turystycznego i  wspólna zabawa. Przy pięknej słonecznej pogodzie uczestnicy bawili się wyśmienicie.

Tekst: Lucyna Chabasińska

Zdjęcia: Ryszard Soldat,

Więcej zdjęć w galerii

 
Platany 2013 Drukuj

PLATANY 2013r

Po raz dwunasty w Szczecinie odbyły się Szczecińskie Spotkania Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami” na Jasnych Błoniach, które były zwieńczeniem VII tygodnia Inicjatyw Pozarządowych.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku kolejny raz zaprezentowało swoją działalność w dwóch namiotach. Swoje prace wystawiły panie z Zespołu Rękodzieła, Sztuki Użytkowej i Zespołu plastycznego „Bohema. Mogliśmy podziwiać piękne zdjęcia Jerzego Berechowskiego z Zespołu fotograficznego „Pstryk” a także zdjęcia  Zespołu Foto Video.

Na dużej scenie zaprezentowały się chóry „Melodia” i Kanon”, a także dwie grupy Zespołu Tanecznego „Arabeski”, które zatańczyły nowy układ „Wspomnienie” do utworu zespołu Abba w pięknych nowych strojach, a także „Polkę Kowbojkę” i „Can – cana. Zgromadzona publiczność nagradzała występy naszych zespołów głośnymi brawami.


Tekst LChabasińska

Zdjęcia Jerzy Berechowski

 
Wystawa w Strasburgu Drukuj

Wystawa w Strasburgu

19 lutego odbył się wernisaż prac artystycznych członków SUTW ze Szczecina. Wzięli w nim udział plastycy z Zespołu Plastycznego "Bohema", grupa Rękodzieła "Fantazja", oraz dwie osoby zaprezentowały swoje fotografie. Wystawa będzie otwarta do 26 maja 2013 r.

Tekst i zdjęcia

Wanda Żychniewicz                      

więcej zdjęć w galerii<<<<

 
XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Drukuj

XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę 13 stycznia o godz.9.00 ruszył Finał WOŚP. Po raz pierwszy , wyjątkowo pieniądze zbierane były nie tylko  dla dzieci, ale także na godną opiekę medyczną seniorów. Na wspieranie terapii noworodków , oddziały geriatryczne i zakłady opiekuńczo – lecznicze. Głównym celem było zwrócenie społeczeństwu problemu Geriatrii. W Polsce funkcjonuje tylko 35 oddziałów geriatrycznych tj.750 łóżek w całym kraju. Starsi ludzie to 13procent społeczeństwa i z roku na rok będzie ich więcej. Potrzebny jest lepszy sprzęt, ale także więcej zrozumienia dla seniorów. Ludzie starsi wymagają długotrwałej rehabilitacji, żeby powrócić do sprawności. Jest to początek akcji dla seniorów. Zwrócenie uwagi na poważny problem ludzi starszych, nad uregulowaniem opieki nad seniorami.

120 tysięcy  wolontariuszy w całej Polsce ruszyło z tekturowymi, kolorowymi puszkami z charakterystycznymi  serduszkami na ulice. Odbywały się liczne koncerty i licytacje nie tylko w Polsce,  ale również  i za granicą.


Szczecin był również organizatorem WOŚP.W wielu miejscach odbywały się koncerty, licytacje, pokazy mody i sprzętu wojskowego, rzeźby lodowe, biegi  i wiele innych atrakcji. Do organizacji 21.Finału przyłączyła się także Galeria Handlowa „Kaskada” . Galeria przygotowała strefę seniora, która została podzielona na trzy rodzaje aktywności:

Umysłową – Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Finansową – Stowarzyszenie Szersza Perspektywa

Sprawnościowa – nauka Nordic Walking.

Słuchacze SUTW czynnie włączyli się w działania na rzecz WOŚP.  Chcieliśmy podzielić się tym co mamy, aby poprawić opiekę medyczną nas wszystkich. Na scenie w Galerii „Kaskada” wystąpił kabaret „Dwudziestolatek”. Natomiast Zespoły Rękodzieła i Sztuki Użytkowej wystawili swoje wytwory na ten szczytny cel. Podobnie nasi fotograficy i malarki z Zespołu plastycznego „Bohema” zaprezentowali swoje bardzo interesujące prace. Przeprowadzona została licytacja i dochód przeznaczono na WOŚP

Punktualnie o godz. 20.00 nad Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, a także we wszystkich miastach gdzie grała WOŚP rozbłysło „światełko do nieba”- pokaz fajerwerków.

Tekst Lucyna Chabasińska

Zdjęcia Roman Majchrzycki

 

Więcej zdjęć w galerii <<<<<

 
Świąteczna niespodzianka Drukuj

Świąteczna niespodzianka

Wykład 17 grudnia zapowiadał się niezwykle ciekawie. Ci co przyszli byli bardzo zadowoleni. Mieliśmy okazję poznać na czym polega masaż dźwiękiem. Po wejściu do Sali Bogusława naszym oczom ukazał się niesamowity obraz. Na scenie zobaczyliśmy dziwne przedmioty. Nie bardzo wiedzieliśmy jakie jest ich przeznaczenie. „ To są misy tybetańskie” – powiedziała pani Elżbieta Chojnowska – Mettananda. Metodę masażu dźwiękiem rozwinął  w latach 80 – tych Peter Hess. W poszukiwaniu alternatywnych metod leczenia odbył wiele podróży do takich krajów jak Nepal, Indie i Tybet. Doświadczenia,  które zdobył u tradycyjnych uzdrowicieli, pozwoliły mu zrozumieć znaczenie dźwięku w tradycyjnym procesie uzdrawiania. Obecnie wykorzystuje się masaż dźwiękiem w wielu zawodach i takich dziedzinach jak pedagogika, doradztwo, terapia oraz  medycyna. Masaż dźwiękiem polega na ułożeniu mis dźwiękowych na osobie, która jest ubrana oraz lekkich uderzeniach w misy. Delikatne i harmonijne dźwięki są od razu odbierane przez zmysł słuchu i szybko doprowadzają do głębokiego stanu odprężenia. Rytmiczne drgania przenoszą się na ciało i wytwarzają bardzo subtelne wibracje, które są opisywane często jako „masaż”.

 

 

 

Więcej…
 
Spotkanie twórców „Prany” nr 21 rok akademicki 2011/2012 Drukuj

Spotkanie twórców „Prany” nr 21

rok akademicki 2011/2012

Po całorocznej pracy w roku 2011/2012 redaktorzy i autorzy tekstów oraz oprawy graficznej czasopisma „Prana” spotkali się 12 listopada 2012 r. w celu podsumowania efektów swoich dokonań, wzajemnych podziękowań oraz zaplanowania działalności na bieżący rok.

Wydany w 2012 r. numer „Prany” był redagowany z myślą o obchodach w 2012 r. „Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku” w Polsce oraz „Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej” w Unii Europejskiej. Znalazły się w nim artykuły o aktywizacji intelektualnej członków UTW,  o seminarium naukowym z cyklu „Świat (nie)przyjazny starości, o integracyjnej roli Morskiej Żakinady w Świnoujściu, a także – o  międzypokoleniowym spotkaniu z pracownikami i studentami Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii.

 

Podobnie jak w poprzednich numerach naszego czasopisma każdy zespół miał szansę zaprezentowania swojej działalności.  Skorzystała z tego połowa (15) istniejących zespołów zainteresowań.  Są wśród nich zespoły  artystyczne, estradowe,  upowszechniające literaturę, historię, kulturę, turystykę, rozrywkę, działania prozdrowotne.  Ich  działalność dobrze służy aktywizacji umysłowej, emocjonalnej, społecznej i fizycznej członków SUTW.

Więcej…
 
Kolejny sukces „Chóru Kanon”! Drukuj

Kolejny sukces „Chóru Kanon”!

27 października 2012r w Kościele p.w.WNMP w Nowym Warpnie odbył się

I Ogólnopolski Festiwal Chórów i Zespołów Wokalnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Tak brzmi Nowe Warpno”

Głównym celem tego festiwalu  było zwrócenie uwagi na aktywność chórów i zespołów wokalnych działających przy Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz stworzenie okazji do prezentacji osiągnięć. W festiwalu wzięło udział siedem chórów i cztery zespoły wokalne z całej Polski.

Organizatorem festiwalu był Burmistrz Nowego Warpna i Stowarzyszenie „Razem” z Nowego Warpna. Patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział w Zachodniopomorski.

Festiwal zakończył koncert laureatów w trakcie którego ogłoszono jego wyniki oraz wręczono nagrody. W kategorii chórów jednorodnych  I miejsce przypadło Chórowi żeńskiemu „KANON” z SUTW Szczecin pod dyrekcją p. Neli Urant. Wśród innych laureatów znaleźli się :Chór „Gaudiun” z Głogowa któremu przyznano Grand Prix, Chór mieszany „Atena” z Obornik Śląskich, Zespół Wokalny „Chwaty” ze Świnoujścia. Nagroda specjalna przypadła Zespołowi Żeńskiemu „Ladies” z  Gdyni za najlepsze wykonanie utworu o tematyce sakralnej.

Gościem specjalnym był Zespół Taneczny „Babilon” z Myśliborza i chór Kameralny ZUT w Szczecinie.

I Ogólnopolski Festiwal Chórów i Zespołów Wokalnych Trzeciego Wieku był niezwykle udaną imprezą muzyczną. Iwona Wiśniewska- Salomon- dyrektor artystyczny Festiwalu powiedziała: „Niechaj nasz Festiwal dostarcza nam radości ze wspólnego spotkania, niech łączy i uczy , wzrusza i bawi, ale przede wszystkim propaguje piękny śpiew i rozpowszechnia muzykę”.

Ostatnim festiwalowym akcentem było zaproszenie na grilla. W Ośrodku Wypoczynkowym w Brzózkach, przy suto zastawionych stołach na wolnym powietrzu integrowało się, wypoczywało, biesiadnie śpiewało ponad 300 osób.

Serdecznie gratulujemy chórowi” Kanon” kolejnych sukcesów.

Tekst

Lucyna Chabasińska!

 
XV Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2012 Drukuj

W dniach 13 – 15września w Bydgoszczy odbył się XV Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2012. Celem Przeglądów ARS jest aktywizacja ludzi późnej dorosłości, podtrzymywanie tradycji ludowych, popularyzacja folkloru poszczególnych regionów Polski, tworzenie i umacnianie więzi międzypokoleniowej oraz wymiana doświadczeń.

W przeglądzie w Bydgoszczy wzięło udział 59 zespołów, 19 solistów i 2 duety z 11 województw. Byli to laureaci przeglądów wojewódzkich. Najliczniej reprezentowane kategorie to zespoły folklorystyczne i chóry, ale wystąpiły także kabarety i teatrzyki.

Chór „Kanon” działający w Klubie „Uniwerek” przy SUTW w Szczecinie był laureatem Przeglądu wojewódzkiego w Szczecinie i w Bydgoszczy  otrzymał nagrodę ufundowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Urząd Miasta Bydgoszczy w kategorii chóry w wysokości 500zł.

Cały przegląd to była barwna,  roztańczona i rozśpiewana impreza. Cieszy to, że seniorzy potrafią bawić się i cieszyć życiem. Oby takie imprezy odbywały się jak najczęściej.

Serdecznie gratulujemy Chórowi „Kanon” zdobytej nagrody.

Tekst i zdjęcia Bożena Dyczkowska

 
Seminarium polsko-niemieckie w Pasewalku Drukuj

Seminarium polsko-niemieckie w Pasewalku

Wzięliśmy udział w polsko – niemieckim seminarium n.t . tożsamości  europejskiej,  zorganizowanym przez Związek Krajów Maklenburgia – Pomorze Przednie, które odbyło się w Pasewalku w dniach 12 – 14 października 2012r.

W seminarium wzięło udział 70 osób, w tym 8 osób z SUTW w Szczecinie.

Wygłoszono 9 bardzo interesujących wykładów. Prelegentami byli naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Uniwersytetu Technicznego z Koszalina, oraz przedstawiciele Związku Krajów Maklenburgia – Pomorze Przednie.

Więcej…
 
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2012/2013 W SUTW W SZCZECINIE Drukuj

INAUGURACJA  ROKU  AKADEMICKIEGO  2012/2013

W SUTW W SZCZECINIE

 

W Auli Uniwersytetu Szczecińskiego, udekorowanej obrazami członków Zespołu Plastycznego  „Bohema”,  28 września 2012 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2012/2013.   Zgromadzeni wysłuchali hymnu studentów „Gaudeamus igitur” w wykonaniu chóru „Kanon”.   Prezes SUTW, Grażyna Iwanowska Mądry, przedstawiła gości i serdecznie powitała ich oraz licznie zebranych członków stowarzyszenia.

Następnie głos zabrała dr hab. Barbara Kromolicka, prof. US, Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, członek Rady Programowej SUTW w Szczecinie. Ubrana w togę i biret podkreślała, nie tylko strojem, ale i słowem, akademicki charakter działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku i ich dorobek w doskonaleniu człowieka. Życzyła  doświadczania przez starsze osoby szanowania ich godności, wyznawanych przez nie wartości, umożliwiania rozwijania talentów.  Deklarowała pomoc Wydziału Humanistycznego w rozwiązywaniu problemów SUTW.

Przedstawiciele  sąsiednich Uniwersytetów Trzeciego Wieku: ze Stargardu Szczecińskiego, Polic i Świnoujścia przedstawiali swoje relacje z goszczącym ich Uniwersytetem, gratulowali dotychczasowych osiągnięć i życzyli spełnienia zamierzeń na przyszłość.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, przesłał pismo zawierające wyrazy uznania i życzenia pomyślności w realizacji celów.

Prezes SUTW, Grażyna Iwanowska-Mądry, nawiązując do długoletniej działalności SUTW, przedstawiła najważniejsze zadania zaplanowane na bieżący rok akademicki. Należą do nich:

-       poszerzenie bazy lokalowej,

-       przekwalifikowanie stowarzyszenia na instytucję pożytku publicznego,

-       zorganizowanie obchodów XXXV – lecia UTW w Szczecinie.

Do pomyślnej realizacji tych zadań niezbędne jest zaangażowanie dużej liczby członków SUTW, działających pod  kierunkiem Zarządu, którego skład osobowy na bieżącą kadencję został przedstawiony wszystkim zebranym. Pani Prezes wskazała na szeroki wachlarz możliwości korzystania z różnych form rozwoju i zachęcała, szczególnie nowych słuchaczy, do uczestnictwa w zespołach zainteresowań.

Wykład inauguracyjny na temat „ Komunikacji interpersonalnej” wygłosił ks. prof. US dr hab. Zdzisław Kroplewski, skupiając się na korzyściach i zasadach dobrej komunikacji międzyludzkiej.

Genowefa Kondraciuk-Gabryś

Zdjęcia: Jerzy Berechowski

Zdjęcia w Galerii

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3

Nasza strona używa plików cookie w celu umożliwienia poprawnego funkcjonowania. aby dowiedzieć się więcej o celu ich używania i możliwości zmian ustawiań w Cookies w przeglądarce. Kilik tutaj Polityka cookies.

Akceptuje pliki cookies tego serwisu

EU Cookie Directive Module Information