|
Spotkanie adwentowe
Z okazji rozpoczynającego się Adwentu delegacja SUTW w Szczecinie, zaproszona przez Volkssolidaritat z Hohenselchow, wzięła udział w spotkaniu adwentowym w Gross Pinnow. Grupę polską reprezentował Zespół Kontaktów Zagranicznych pod przewodnictwem Barbary Szczepanek. Spotkanie odbyło się w odświętnie udekorowanej dużej sali z pięknie nakrytymi stołami i ogromną choinką. Gromadnie uczestniczyli w nim mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wszystkimi obecnych osobiście przywitał burmistrz Gross Pinnow.
Czas przedświąteczny w Niemczech, jako czas adwentu „die Vorweihnachtszeit”, jest czasem bardzo radosnego oczekiwania narodzin Jezusa i nie oznacza postu, ale wyznacza czas oczekiwania na jego przybycie. Jest dla Niemców tak samo ważny jak same Święta Bożego Narodzenia. Już cztery tygodnie przed Wigilią w każdym domu zostaje wystawiony wieniec adwentowy z czterema świeczkami symbolizującymi cztery niedziele adwentu. W pierwszą z nich zapala się jedną świeczkę, w drugą - dwie, w trzecią – trzy, a w czwartą niedzielę płoną już cztery świeczki.
Trochę wcześniej w drugiej połowie listopada w wielu niemieckich miastach ulice, domy, zabytki i ratusze przystrojone są choinkami i światełkami. Dzieci już od pierwszego grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami. Każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyjąć niespodziankę. Najczęściej są to słodycze. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną.
W wielu niemieckich miastach odbywają się adwentowe kiermasze o specyficznej atmosferze. Ważną datą w czasie adwentu jest 6 grudzień - dzień Świętego Mikołaja. Wieczorem poprzedzającym ten dzień dzieci wystawiają swoje buty przed drzwi domów, żeby Mikołaj mógł zostawić w nich prezenty.
W takiej świątecznej atmosferze odbyło się spotkanie w Gross Pinnow. Rozpoczęły je radosne występy dzieci, które śpiewały różne piosenki i recytowały wierszyki. Następnie chór seniorów zaśpiewał pieśni adwentowe - do czego wkrótce dołączyli wszyscy uczestnicy. Na koniec kierowana przez miejscowego pastora grupa teatralna pokazała sztukę pt. „Gdzie zgubiła się radość z Bożego Narodzenia ”, w której wystąpiło około 30 osób dorosłych i dzieci. Wszystkie te występy bardzo nam się podobały. Uczestniczące w nich dzieci otrzymały od pana Burmistrza słodycze. Organizatorzy zadbali o to, aby na stołach pojawiły się smaczne wypieki oraz tradycyjne grzane wino z przyprawami korzennymi. Uroczystość zakończyły życzenia wesołych świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku - złożone wszystkim zgromadzonym przez Burmistrza Gross Pinnow.

|