hello world
Tam Byliśmy
Drukuj

Zakończenie III Kongresu Morskiego i inauguracja Dni Morza w Szczecinie

na Darze Pomorza

Zdjęcia: Stanisław Bartosik

 
Drukuj

Międzynarodowy Kongres Morski

W dniach 10 - 12 .06.2015 roku odbył się w Szczecinie Międzynarodowy Kongres Morski. Udział w nim wzięli studenci z SUTW - Zespół Kultury Morskiej. Kol. Marek Grudziński przygotował i wygłosił referat z ochrony środowiska morza na temat "Nowe urządzenie do usuwania mikroorganizmów z wody balastowej na statkach".
Tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników.
Tekst i zdjęcia Stanisław Bartosik

 

 
Drukuj

Członkowie SUTW na IV Bałtyckim Sympozjum

„Pacjent 60+ w systemie opieki zdrowotnej – badania, edukacja, współpraca”


Sympozjum odbyło się w dniach 21-23 maja 2015 r. w Szczecinie w salach konferencyjnych Hotelu Radisson Blu. Zostało zorganizowane przez Instytut Rozwoju Nauk o Zdrowiu i Usług Medycznych „ProLongaVita” oraz Katedrę i Zakład Zdrowia Publicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Po raz pierwszy na sympozjum zostali zaproszeni członkowie szczecińskiego SUTW.      Organizatorzy zaoferowali chętnym możliwość skorzystania z wiedzy medycznej, farmakologicznej, opiekuńczej itp. Słuchacze mieli pełną swobodę wyboru interesującej ich problematyki z rozległej (około 120 wystąpień), tematycznej gamy wykładów, raportów z badań, informacji o innowacjach itp. form przekazywania teoretycznej i praktycznej wiedzy o zdrowiu. Mogli się zapoznać między innymi z tak ważnymi dla ludzi w starszym wieku zagadnieniami, jak:

-       interdyscyplinarne aspekty podstawowej opieki zdrowotnej,

-       postępy medycyny klinicznej w opiece nad pacjentem 60+, np. w transplantologii, kardiochirurgii,

-       teoria i praktyka dotycząca choroby Alzheimera, zaburzenia pamięci,

-       fizjoterapia, prawa pacjenta 60+ i wiele innych.

Zajęcia z zasady były przeznaczone wymianie informacji między przedstawicielami  świata nauki i praktyki, ale zdecydowana ich większość przybierała formę przystępną dla osób bez przygotowania medycznego. Krótkie (około 20. minutowe), skondensowane wystąpienia wielu wybitnych specjalistów, ilustrowane przeźroczami, przemawiały do wyobraźni i zapadały w pamięć słuchaczy SUTW. Niektóre wyjaśniały kwintesencję zdrowotnych problemów, ostrzeżeń, porad; inne zachęcały do poznawania wiedzy o medycznych i farmakologicznych odkryciach. Przedstawiały np. kręte drogi prowadzące do diagnostyczno-terapeutycznych decyzji lub historie przekształcania się leków sierocych (wynalezionych do leczenia rzadko występujących chorób) w leki bardzo popularne, stosowane powszechnie. Niezwykle ważne dla osób starszych były rozważania nad rolą terapii niekonwencjonalnych i wiedza o niepożądanych skutkach tzw. samoleczenia i wielolekowości. Z tej grupy wykładów warto zapamiętać medyczną zasadę, że

„Zakazane jest to, co nie jest wskazane!”

Uczestnictwo w sympozjum było całkowicie bezpłatne. Zdecydowało się na nie kilkadziesiąt osób z naszego Uniwersytetu. Cenną  „zdobyczą” każdego uczestnika sympozjum były pisemne materiały informacyjne i naukowe oraz zaproszenie na bezpłatne badania bardzo przydatne dla ludzi w starszym wieku. Dodatkową zaletą sympozjum były działania towarzyszące, w tym głównie występ szczecińskiego aktora, Michała Janickiego w autorskim, humorystycznym programie pt. „Starość nie straszna” oraz – serwowane posiłki.

Można śmiało powiedzieć, że uczestniczący w sympozjum członkowie SUTW są bardzo wdzięczni za zaproszenie i mają nadzieję, że współpraca nawiązana z organizatorami sympozjum będzie kontynuowana w przyszłości.

Tekst: dr Genowefa Kondraciuk-Gabryś

 
Drukuj

 

T a m   b y l i ś m y

 

Zespoły Foto-Video i Miłośników Przyrody wspólnie z Klubem Seniora Dąbie zorganizowały 11 maja 2015 r. wycieczkę autokarową do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej. Wyjazd zorganizowali Magdalena Richter z SUTW i Radek Kleszczewski z Klubu.

W czasie jazdy uczestnicy usłyszeli, kto to był Andrzej Strug, od którego pochodzi nazwa arterii, o historii zakładów przemysłowych Płoni, o powstaniu Kołbacza, o jeziorze Miedwie i o budowie ujęcia wody pitnej dla Szczecina.

Najpierw zatrzymaliśmy się w Kołbaczu, dawnej siedzibie cystersów, gdzie Zespół Foto-Video, w ramach swoich praktycznych zajęć, przeprowadził sesję zdjęciową na zewnątrz i wewnątrz kościoła.

Następnie, realizując plan wycieczki:

- zapoznaliśmy się z niemieckim cmentarzem ofiar II wojny światowej oraz z historią jego powstania od jego opiekuna i przewodnika,

- z przewodniczką Weroniką Rybą podziwialiśmy drzewa, krzewy i kwiaty w arboretum Glinna, z ciekawością wysłuchując związanych z nimi legend,

- w specjalnie urządzonej do tego rodzaju okazji świetlicy odpoczywaliśmy, racząc się smakołykami z grilla i – upieczonym jeszcze przed wyjazdem, przez Hieronima Talmę z Klubu – smacznym plackiem drożdżowym z kruszonką i bakaliami.

Towarzyszyła nam słoneczna pogoda i sprzyjająca integracji atmosfera.

Zdjęcia: Radek Kleszczewski

Urszula Majcher – Klub Seniora

 
Drukuj

Pomorska Droga Św. Jakuba

24 marca wyruszamy autokarem na czwarty etap Pomorskiej Drogi Św. Jakuba. Trasa prowadzi ze Szczecina do Stepnicy. Pierwszy przystanek to wieś Krępsko. Wieś z zabytkowymi domami i neogotyckim kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polski z 1932r.

Przed nami dalszy etap – wieś Kąty.

Dalej już pieszo wchodzimy do Puszczy Goleniowskiej. Trasa bardzo malownicza, dobrze oznakowana muszlami. Dopisuje nam pogoda i humory. Czas mija na rozmowach i krótkim postoju na śniadanie. Mijamy leśniczówkę Bogusławie i już ulicami Stepnicy dochodzimy do kościoła pw. Św Jacka Odrowąża. Kościół zbudowany w konstrukcji szkieletowej na planie krzyża  greckiego .Wewnątrz barokowy ołtarz, ambona oraz drewniane empory.

Zmęczeni dojeżdżamy nad Zalew aby przy ognisku odpocząć i upiec kiełbaski. Czas szybko mija pora wracać do domu.

Tekst Teresa Chrześcijan

Zdjęcia Wanda Czumaj

 
Drukuj

Święto Kobiet

Także w tym roku członkowie Zespołu Kontaktów Zagranicznych, na zaproszenie pani Irmgard Robe, członka Volkssolidaritat Hohenselchow, wzięli udział w obchodach Święta Kobiet.Uroczystość miała miejsce w miejscowości Gross Pinow, dnia 7.03.2015 w tamtejszym Domu Kultury. W odświętnej przystrojonej sali,przy pięknie udekorowanymi wiosennymi kwiatami stołach zasiadły Panie z okolic i zaproszeni goście. Uroczystość otworzyli dwaj Burmistrzowie; Norbert Dittmann-Burmistrz Hohenselchow/Gross Pinow i Wolfgang Ehrke -Naczelny Burmistrz Hohenselchow. W swym krótkim powitaniu życzyli wszystkim paniom przybyłym na tą uroczystość aby wszystkie dni były miłe, żeby Panie przez cały rok i jeszcze dłużej były kochane, rozpieszczane i obdarowywane kwiatami nie tylko od święta.

Po części oficjalnej zgromadzone panie otrzymały z rąk Burmistrzów wiązanki kolorowych tulipanów i osobiście  złożone życzenia. Po wspólnym wzniesionym toaście lampką szampana zaproszono do poczęstunku kawą i ciastem.  Na "szwedzkim" stole zachęcały do poczęstunku różnokolorowe wypieki - torty: orzechowe, owocowe, czekoladowe, kawowe, serniki i wymieniać by tu w nieskończoność. Pokusom trudno było się oprzeć.

W trakcie, dzieci z przedszkola zaprezentowały swój program artystyczny, wierszyki i piosenki na temat zbliżającej się wiosny .Występ maluchów spotkał się z serdecznym przyjęciem i gromkimi brawami. Również młodzież z 6-tych klas przedstawiła bogaty program muzyczny. W programie były piosenki - hity z lat młodości mam i babć, jak; Weronika, Zielony Kaktus" i inne. Oprócz wierszy związanych na tą okoliczność, młodzież przedstawiła na instrumentach muzycznych; keybordzie, fujarce, gitarze i akordeonie utwory; La dispute-Yana Tiersena, Fur Eileen, The Entertainer i Etiudy.Występ został bardzo gorąco przyjęty. Perełką programu był występ solowy nastolatki,która zaprezentowała  piosenki z repertuaru znanej piosenkarki Heleny Fischer. Zaśpiewała ona parę najnowszych przebojów z Albumu tej piosenkarki.Występ ten wzbudził wielkie emocje i brawom nie było końca. Program artystyczny zakończył występ kataryniarza,który dowcipami, kawałami rozbawiał Panie a grą na katarynce zachęcał do wspólnego śpiewania znanych i lubianych hitów.To był niezmiernie udane popołudnie, które na długo zapadnie w sercu zaproszonych członków naszego Zespołu. Na koniec Pani Robe nie zapomniała o naszej kontuzjowanej kierowniczce Basi Szczepanek, obdarowując ja tez kwiatami i słodkościami z "szwedzkiego" stołu.

Tekst Margot Kabatek - Jerka

Zdjęcia Barbara Wachnik

 
Drukuj

Międzynarodowy Dzień Przewodnika

W Polsce jest obchodzony od  1997 roku,  w Szczecinie od kilku lat. Został zainicjowany przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników, a patronuje Urząd Miasta. Spotkanie odbyło się na placu Orła Białego o godz. 11.00. Dwudziestu siedmiu przewodników profesjonalnych poprowadziło przeszło 2000 chętnych różnymi  trasami. Celem takiego dnia jest zaznajomienie mieszkańców i turystów z miejscami ciekawymi i nieznanymi.

Zaprosiłam słuchaczy STOWARZYSZENIA UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU, którzy gremialnie uczestniczyli w zwiedzaniu.

Mnie w udziale przypadła trasa plac Orła Białego – Ratusz Staromiejski.

Zapoznałam moją grupę z historią budowy placu, wskazałam Pałac pod Globusem, gdzie urodziła się synowa carycy Katarzyny II – Maria Fiodorowna, zwana matką carów. Po drodze wskazałam budynek PZU, gdzie urodziła się Katarzyna II - inicjatorka rozbiorów Polski.

Następnie idąc ul. Kuśnierską ku Odrze omówiłam Zamek Książąt Pomorskich z dynastii Gryfitów ze szczególnym wyróżnieniem ks. Bogusława X Wielkiego, który wraz ze swoją drugą małżonką Anną Jagiellonką – córką króla Polski Kazimierza Jagiellończyka, dążyli do połączenia z Polską. W dalszej kolejności przy ul. Kurkowej omówiłam kamienicę Loitzów – bankierów, którzy udzielili  królowi  Polski Zygmuntowi Augustowi kredytu na rozbudowę floty morskiej.

Doszliśmy do Ratusza Staromiejskiego. Wchodzi on w skład Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Omówiłam architekturę obiektu oraz dzieje Szczecina na przestrzeni wieków. W Szczecinie rządziło wiele nacji, a ostatnio rządzili Niemcy.

W gablotach były eksponaty z wykopalisk archeologicznych. Pokazałam wizerunek bpa Ottona z Bambergu, który ochrzcił Szczecin w 1124 roku za namową ks. Bolesława Krzywoustego i ks. Warcisłwa I Gryfitę. W gablocie umieszczona kopia dokumentu Prawa Miejskiego nadanego przez ks. Barnima I Dobrego w 1243 roku.

Weszliśmy do salki zatytułowanej „Szczecin- jakiego już nie ma''. Przypomniałam,  że w wyniku obrad Pokojowej Konferencji w Poczdamie w 1945 roku Szczecin włączony został w granice Polski.

W sprawozdaniu ominęłam wiele szczegółów przekazywanych słuchaczom.

Na zakończenie został przeprowadzony konkurs ze zdobytej wiedzy. Uczestnicy chórem odpowiadali poprawnie, za co otrzymali drobne nagrody ufundowane przez Urząd Miejski. Zwiedzający wykazywali wielkie zainteresowanie dziejami Szczecina, w którym przyszło nam żyć.

Weronika Ryba

Zdjęcia: Benedykt Dróżdż

i Radosław Kleszczewski

 
Drukuj

„Tłusty”wtorek Trampów-os.Klonowica-Zawadzkiego i okolice


To,że Szczecin jest piękny nie ulega wątpliwości,ale rzadko kiedy zastanawiamy się,co,tak naprawdę,wpływa na jego urodę.Sztandarowe obiekty znamy,a detale?No właśnie…

Wtorkowa wycieczka Trampów była znowu ich odkrywaniem.

Tym razem warto odnotować w pamięci Wzgórze Napoleona usypane przez żołnierzy  w 1808r.dla uczczenia urodzin cesarza, oraz,stojący nieopodal pomnik Samarytanina(kwintesencja człowieczeństwa).Mijamy go przecież często,nie zastanawiając się,kogo przedstawia.

Dobrze jest też zapamiętać,że kościół pw.Zwiastowania Pańskiego na os.Zawadzkiego-Klonowica zaprojektował nieżyjący już szczeciński architekt Stanisław Kondarewicz(nowa informacja dla wielu z nas).Mieliśmy okazję podziwiać  jego wnętrze i wysłuchać  słów proboszcza skierowanych specjalnie do nas.

Wędrując ulicami osiedla zatrzymaliśmy się chwilę przed pomnikiem wzniesionym  ku czci jeńców francuskich z wojny francusko-pruskiej w 1870roku(któż o nim wie?),po drodze rzuciliśmy okiem na stadion lekkoatletyczny( a dlaczego nie?),a potem…potem mocny akcent-  Azoty-Arena!Robi wrażenie.W towarzystwie przewodnika zajrzeliśmy do wielu pomieszczeń,nawet przez chwilę ,siedząc na trybunach,mogliśmy się poczuć jak kibice.

Znaleźliśmy też czas na zjedzenie własnoręcznie przygotowanych faworków,pączków i innych pyszności,bo  niebawem tłusty czwartek.

Tekst: Bożena Szuszkiewicz

Zdjęcia: Stanisław Ziołecki

 
Drukuj

Wystawa

4 października w Przychodni Przyszpitalnej Onkologicznej w Szczecinie na ulicy Strzałowskiej otwarto wystawę prac malarskich,  graficznych, rzeźby i fotografii artystów zrzeszonych w STOWARZYSZENIU ARTYSTYCZNYM  INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SAIE. Stowarzyszenie to zrzesza twórców nie tylko z Polski , ale i  spoza jej granic z  Bochum, Lubeki, Magdeburga, Berlina, Londynu oraz z Witebska na Białorusi. Stowarzyszenie jest otwarte dla każdego kto ma artystyczną pasję , talent własną wizję świata. Swoje miejsce znajdują tu zarówno artyści profesjonalni, jak i amatorzy. Wśród nich są również studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Szczecina.

Wystawę otworzyła prezes stowarzyszenia Wanda Żychniewicz wraz z dr Żyłko. Serdecznie powitała wszystkich artystów których prace zostały wystawione, a także zaproszonych gości.

Wystawie prac malarskich towarzyszyły wystawy dotyczące informacji medycznej onkologicznej. Można było zrobić pomiar ciśnienia i mammografię. Informacji udzielały  panie ze Stowarzyszenia Amazonek „Agata”.

Podczas zwiedzania wystawy przygrywał zespół muzyczny Blues  Band „Friday”.

Tekst i zdjęcia

Lucyna Chabasińska

 
Drukuj

12. Międzynarodowy Walking-Day w Lubminie w dniach od 19. do 21.9.2014

„Przyroda, Kultura, Zdrowie”

 

Członkowie Zespołu Kontaktów Zagranicznych STUW wzięli udział w tej imprezie na zaproszenie

Heimvolkshochschule (Uniwersytet Ludowy – Ośrodek Kształcenia), wspólnie z Gminą Lubmin

organizatora tej imprezy. Poza nami w imprezie uczestniczyli jeszcze Szwedzi.

Otwarcie imprezy odbyło się w piątek, 19.09. kolacją. Następnie w godz. Od 19.30 do 20.00

Odbył się walking wzdłuż plaży w świetle pochodni, które trzymali mali i duzi członkowie Ochotni-

czej Straży Pożarnej z Lubmina. Widok był przepiękny.

Od godz. 20.00 do 22.00 uczestnicy bawili się przy muzyce-live zespołu „Sabina & Martin”.

W sobotę, 20.09. jeszcze przed śniadaniem, o godz. 7.30 odbył się poranny walking na plaży.

Następnie po śniadaniu odbyły się liczne imprezy, jak yoga na plaży, prezentacja Shen-Do-In i in.

Od godz. 12.00 przyjmowano zgłoszenia do udziału we właściwym

walkingu: na 5, 10 lub 15 km. Po wspólnej rozgrzewce przy muzyce o godz. 13.00 nastąpił start.

Króko przed godz. 16.00 wszyscy uczestnicy ukończyli bieg. Na mecie witani byliśmy przez zespół

bębniarzy bamboo, a każdy uczestnik kończący bieg otrzymywał medal pamiątkowy

Po odpoczynku, o godz. 19.00 zjedliśmy wspaniałą kolację w pensjonacie leśnym „Yum Knirk”,

gdzie też od godz. 20.00 do 24.00 odbył się bal Walkerów przy muzyce dyskotekowej.

 

W niedzielę, 21.09. po porannym walkingu na plaży i śniadaniu, nastąpiło pożegnanie uczestników.

Była to bardzo udana impreza, tym bardziej, że towarzyszyła nam przez wszystkie dni

przepiękna, letnia pogoda.

Otrzymaliśmy też zaproszenie do udziału w przyszłorocznej imprezie dla 20 osób.

 

Tekst                                                            Zdjęcia

Barbara Szczepanek                           Lucyna Chabasińska

 
Drukuj

Rejs Zespołu Kultury Morskiej SUTW na s/y "kpt.Głowacki" - 13.06.2014r

 
Drukuj

Teatrzyk Satyryczny Raz Dwa Trzy w Świdwinie

18 maja 2014r. Teatrzyk Satyryczny Raz Dwa Trzy wziął udział w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych.

Podróż ze Szczecina do Świdwina to sama przyjemność. Nowoczesne wagony, wygodne i przestronne. W pociągu siedzimy razem, powtarzamy role, trochę się denerwujemy, bo zapomnieliśmy ł zabrać płytkę z nagraniem muzyki. Kombinujemy jak „załatwić” muzykę. Ostateczny wniosek z dyskusji: zdamy się na akustyka, może coś nam podrzuci.

Wysiadamy na dworcu w Świdwinie, zimno, ale już nie pada. Spacerkiem do Zamku, gdzie mieści się Świdwiński Ośrodek Kultury. Miasteczko czyste i  zadbane, skwery pełne kwiatów.  Czuje się rękę dobrego gospodarza  .Po drodze mijamy gotycki kościół parafialny, który jest wpisany do rejestru zabytków i zbliżamy się do Zamku Joannickiego (był w średniowieczu siedzibą Joannitów), w którym mieści się Biblioteka Miejska, Kino Zamek, Centrum Informacji Turystycznej i Świdnicki Ośrodek Kultury.

Tu w Zamku odbywają się cykliczne imprezy kulturalne takie jak: „walka o krowę” (turniej miast), ogólnopolski konkurs poetycki im. Jana Śpiewaka i Wojewódzki Przegląd Teatrów  Amatorskich.

Występujemy jako pierwsi na Sali Rycerskiej. Duża trema, bo pierwszy raz bierzemy udział w imprezie tej rangi. Organizatorzy bardzo nam pomagają w zorganizowaniu oprawy technicznej naszego przedstawienia, pan akustyk też znalazł odpowiednią muzykę. Spotykamy się z życzliwością i chęcią współpracy.

Wprawdzie nie zdobyliśmy żadnej nagrody, ale udział w tym Przeglądzie wiele nas nauczył i przywieźliśmy ze sobą wiele miłych wspomnień z pięknego, zabytkowego miasteczka, które jest przykładem zaangażowania mieszkańców w życie kulturalne regionu.

Anna Ogrodowicz

 
Drukuj

Piękna jest wiosna w ogrodach w Dobrzycy - Zespół Turystyki Pieszej i krajoznawstwa Tramp.

Zdjęcia Alina Żarczyńska i Wiesława Kołek

 
Drukuj

22 Niemiecko - Polskie Seminarium
10 lat członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w UE

W dniach 9 - 10 maja 2014 roku członkowie Zespołu Kontaktów z Zagranicą brali udział w XXII Seminarium Niemiecko - Polskim w Neubrandenburgu.

 

autor Lucyna Chabasińska

 
Drukuj

Zwiedzanie Podziemnego Szczecina 08.02.2014

Nasza przewodniczka Weronika Ryba oczekiwała zainteresowanych zwiedzaniem  Podziemnej Trasy Turystycznej w holu szczecińskiego dworca PKP.

Tylu chętnych  przewodniczka chyba się nie spodziewała. Przybyło aż 115 osób – padł rekord frekwencji. Nim weszliśmy do schronu przybliżyła zgromadzonym historię budowy linii kolejowej z Berlina do Szczecina.W 1843 roku na dworzec wjechał pierwszy pociąg. Do rozbiórki murów dawnej twierdzy miasta przystąpiono w 1873 roku.

W 1900 r. powstał budynek dworca, który po niewielkich zniszczeniach II Wojny Światowej stoi do dzisiaj.

Za wejściem na peron nr 3 w przydworcowej skarpie zbudowany został schron w 1941 roku dla ludności cywilnej. Obecnie największy schron w Polsce. Wykorzystano do jego budowy podziemia XVIII – wiecznych  fortyfikacji Fortu Prusy.

Zwiedzających podzielono na dwie grupy i wraz z przewodnikami poszliśmy trasą  turystyczną zwaną II Wojna Światowa. Zobaczyliśmy niezliczoną ilość eksponatów z tamtych lat. Przechodziliśmy tunelami, które wyglądają jakby nie miały końca. Poczuliśmy atmosferę panującą w schronie jak w czasie nalotów samolotów RAF na  Szczecin.

W schronie jest umieszczonych kilka wystaw m.in.

-obrazujących pracę robotników przymusowych

-zdjęcia powojennego Szczecina autorstwa Krystyny Łyczywek

-wagony z dobytkiem repatriantów

Zwiedzanie było bardzo interesujące.

Podziękowania za zorganizowanie tak ciekawej wycieczki.

Tekst - Magdalena Richter

Zdjęcia - Andrzej Richter

 
Drukuj

Wigilia zespołu TRAMP na Białej Polanie

Zdjęcia: Danusia Oleszkiewicz, Ala Żarczyńska

 

 

 

 
Drukuj

Wycieczka w teren

Dnia 18.10.2013 grupa 48 członków Zespołu Miłośników Przyrody udała się autokarem na wycieczkę krajoznawczą.

Tym razem postanowiono zwiedzić Nowe Warpno oraz zapoznać się z osiągnięciami Nadleśnictwa Nowe Warpno z siedzibą w Zalesiu.

Nowe Warpno, gmina miejsko-wiejska w płn-zach. Polsce, położona jest na półwyspie między jeziorem Nowowarpieńskim, a zatoką Zalewu Szczecińskiego. Usytuowanie tej miejscowości stanowi walor turystyczno - wypoczynkowy. Siedzibą władz gminy jest ratusz o niespotykanej konstrukcji ryglowej. Tam urzęduje od dwóch kadencji operatywny burmistrz pan Władysław Kiraga, który zapoznał nas z osiągnięciami i planami rozwoju Nowego Warpna(zdj. nr 1 i 2). Przedstawicielka gminy, pani Romana Makowska, oprowadziła nas po pięknie zagospodarowanym mieście. Z żalem opuszczaliśmy je nim zauroczeni.

*

Po dotarciu do Zalesia, rozpoczęliśmy zwiedzanie od Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej - TOEE(zdj. nr 3). W obszernej sali pani Jolanta Michnowicz zapoznała nas z historią powstania jedynego tego typu w Polsce ośrodka edukacji przeładowanego nowoczesną elektroniką, służącą pogłębianiu wiedzy o zjawiskach przyrodniczych i sposobach ochrony środowiska naturalnego. W czasie pokazów kol. Lidka Z. odważyła się poddać próbie porażenia piorunem (zdj. nr 4).

*

Następnie przeszliśmy do siedziby Nadleśnictwa. W audiowizualnej sali przywitał nas pan Antoni Michnowicz, tutejszy Nadleśniczy(zdj. nr 5 i 6). W paru zdaniach omówił zadania służby leśnej, nacechowanej działaniem na rzecz ochrony środowiska. Wyraził przekonanie, że Ośrodek TOEE, nastawiony na szerzenie wiedzy zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej, przyczyni się do poprawy w niedalekiej przyszłości sytuacji w tym zakresie. Przed odjazdem obejrzeliśmy jeszcze film o grzybach z komentarzem specjalisty pana Kazimierza Olszanowskiego.

*

Kol. Klimek podziękował za serdeczne przyjęcie i za przekazaną nam, w sposób wyjątkowo profesjonalny, wiedzę na temat lasu i ochrony środowiska.

Zdjęcia do tekstu dołączył R. Kleszczewski

 
Drukuj

Spacer po Wałach Chrobrego dnia 09.10.2013r.

Dziękujemy Pani przewodnik, inicjatorce tego miłego i pełnego wrażeń spaceru po Szczecinie. Zabiegani, zapracowani, nie dostrzegaliśmy dotąd piękna miejsc naszego miasta. Teraz, idąc na spacer z przyjaciółmi, rodziną lub gośćmi będziemy umieli zatrzymać się na chwilę i opowiedzieć im historię charakterystycznego obiektu Szczecina. Doceniamy jak piękne jest nasze miasto i jakie atrakcje i walory oferuje zarówno mieszkańcom jak i turystom.

Dziękujemy Pani Weronice za piękny spacer i prosimy o więcej...

Agnieszka Kasprzykowska


 
Drukuj

Spacer po Cmentarzu Centralnym

Szczecin 15.10.2013 r.

Weroniko

Serdeczne podziękowanie składamy naszej miłej koleżance za oprowadzeniu nas po Cmentarzu Centralnym dnia 12.10 2013 r.

Było pięknie Weroniko, opowiedziałaś nam wyczerpująco o wszystkich ciekawych miejscach, o drzewach i krzewach, które nie wszystkie są nam znane, a przy tym bardzo troskliwie baczyłaś, jak radzą sobie trochę starsi uczestnicy w czasie spaceru. Oby takich spotkań było jak najwięcej.

Napisała Monika Myszkowska

Pod powyższym tekstem podpisali się: Łucja Bartosik, Irena Mielczarek, Nina Kędzierska, Ewa Mecherzyńska, Maria Dworakowska, Michał Romanowski, Domina Alla, Anna Działak, Maria Romanowska i Jerzy Szydłowski.

 
Drukuj

Integracyjne Andrzejki

Zespół Turystyczny” Tramp” 26.11.2013 zorganizował w Klubie „Hetman” BAL PRZEBIERAŃCÓW. Do wspólnej zabawy zostali zaproszeni: Chór „Melodia” z SUTW, Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej i Polesia „Świteź” oraz turyści z Klubu Wagabunda. Przy wspólnym śpiewaniu, któremu przewodziły „Melodyjki” cała sala ruszyła na parkiet. Zachwycały bardzo kolorowe i fantastyczne przebrania większości uczestników balu.

Były konkursy, wybory najciekawszego stroju i wróżby andrzejkowe. Przemyślana organizacja imprezy pozwoliła w doskonałej atmosferze bawić się ponad 100 osobom.

Tekst i zdjęcia Danusia Oleszkiewicz

 
Drukuj

Zespół Taneczny "ARABESKA" z wizytą u seniorów

Z okazji Dnia Seniora na zaproszenie dyrekcji Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 2 przy ul. Potulickiej Zespół Taneczny „ARABESKA’’ wziął udział w spotkaniu seniorów. Swoim występem urozmaiciliśmy program tego spotkania. Tańczyły dwie grupy. Pokazaliśmy „Wspomnienie” , „Polkę kowbojkę”, „Pasadoble”, „Kankana” i układ taneczny do muzyki „Fever”. Uczestnicy tego spotkania przyjęli nas bardzo serdecznie i dziękowali nam gromkimi brawami.

Podobnie było 20 listopada w Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ul. Romera. Zostałyśmy zaproszone na Wieczór Poetycki. W dużej sali zebrali się mieszkańcy domu, a także seniorzy z Rady Osiedlowej. Panował miły nastrój dzięki przygotowanej przez organizatora scenerii. Występy nasze bardzo się podobały (szczególnie „Kankan”) i już zostałyśmy zaproszone na przyszły rok. Miły wieczór zakończył się wspólnym poczęstunkiem, a na koniec niespodzianka dla nas. Dostałyśmy paczkę, a w niej ……….. mnóstwo słodyczy.

tekst Lucyna Chabasińska

zdjęcia Danuta Oleszkiewicz

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5

Nasza strona używa plików cookie w celu umożliwienia poprawnego funkcjonowania. aby dowiedzieć się więcej o celu ich używania i możliwości zmian ustawiań w Cookies w przeglądarce. Kilik tutaj Polityka cookies.

Akceptuje pliki cookies tego serwisu

EU Cookie Directive Module Information