przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


Styczeń w PIECHURZE

 Styczeń w PIECHURZE

2 stycznia

 Ulica niedocenianych zabytków i pierwsza rocznica PIECHURA. Nasze pierwsze spotkanie w tym roku miało miejsce na ul. Św. Ducha. Nieciekawa pozornie ulica z ciekawą historią. Jedna z najstarszych w Szczecinie. Przyjrzeliśmy się uważniej zabytkom, które zwykle mijamy obojętnie. Były to m.in. pofranciszkański kościół św. Jana Ewangelisty, Trafostacja Sztuki, fragment średniowiecznego muru obronnego, ślad po baszcie przy dawnej bramie św. Ducha, budynek poczty, Czerwony Ratusz. Pogoda nie była najlepsza,ale najważniejsze, że nie padało. Na pl. Tobruckim przy fontannie odpaliliśmy fajerwerk i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, jako że minął rok od powstania naszego zespołu. Następnie udaliśmy się na pl. Orła Białego gdzie kawą uczciliśmy naszą rocznicę. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i PIECHUR będzie się rozwijał.

9 stycznia  Wyprawa do Krzyża Pokutnego.

Pociągiem pojechaliśmy do Stargardu z zamiarem odnalezienia Krzyża Pokutnego. Nie żebyśmy mieli powód do pokuty, chociaż każdy by coś mógł u siebie znaleźć. Nikt przecież nie jest doskonały. Przez Stare Miasto i Bramę Wałową skierowaliśmy się na poszukiwania, które skończyło się sukcesem mimo braku jakichkolwiek oznakowań na trasie. Krzyż z kamienia jest faktycznie imponującej wielkości, podobno największy w Europie. Potem wróciliśmy wzdłuż Iny przez planty na Stare Miasto. Na rynku zakończyliśmy tradycyjnie kawą i rozgrzani skierowaliśmy się na dworzec. Do Stargardu jeszcze wrócimy, bo jest tu co oglądać.

16 stycznia  Szlak 13. kamienic

Z Placu Grunwaldzkiego ruszyliśmy na „Szlak 13. kamienic”, który zaczyna się przy ulicy Śląskiej, a kończy przy ul. Józefa Piłsudskiego. Na trasie szlaku znajduje się 13 kamienic secesyjnych, w których mieszkali znani szczecinianie, zarówno okresu przedwojennego jak i powojennego. Widzieliśmy więc fasady budynków, w których żyli między innymi: aktor Antoni Kaczorowski, muzyk Loen Jessel, piosenkarka Helena Majdaniec, malarz Julo Levin, aktorka Stanisława Engelówna oraz Janina Szczerska - znana nauczycielka, pierwsza dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

23 stycznia  Wędrówka przez Pomorzany.

Spotkaliśmy się przy Dworcu Głównym, by idąc ul. Kolumba wzdłuż Odry pooglądać miejsca, które dzisiaj może nie wyglądają imponująco, ale mają bogatą historię. Obejrzeliśmy szczecińską Wenecję z mostku na Wyspę Jaskółczą, starą zajezdnię tramwajów konnych, gazownię, dawną szkołę im. Lutra, kościół św. Józefa, browar. Doszliśmy do kościoła przy ul. Włościańskiej, gdzie była średniowieczna wieś Pomorzany. Tam zakończyliśmy wędrówkę, trochę zmarznięci ale zadowoleni.

29 stycznia  Zwiedzanie Urzędu Wojewódzkiego

 Ostatnią środę stycznia poświęciliśmy na zwiedzanie Urzędu Wojewódzkiego. Budynek ten został zaprojektowany w stylu niemieckiego historyzmu przez niemieckich architektów Paula Kieschke i Paula Lehmgrübnera i został oddany do użytku w 1911 r. Cały kompleks posiada dwa wewnętrzne dziedzińce oraz dwie wieże. Jedna z nich jest zwieńczona figurką marynarza. Wiele pomieszczeń w budynku posiada reprezentacyjny charakter i zachowało pierwotne dekoracje, które są z pieczołowitością restaurowane. W czasie wojny budynek nieznacznie ucierpiał - stracił jedną z wieżyczek. Obecny gmach Urzędu Wojewódzkiego był pierwszą siedzibą polskich władz miejskich z Piotrem Zarembą na czele. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy w podziemiach Urzędu, czyli w piwnicach przerobionych na schrony. W czasie „zimnej wojny” miało tu być centrum obrony Szczecina przed wrogiem. Dzisiaj w kilku pomieszczeniach przygotowane są specjalne ekspozycje, nawiązujące do lat powojennych i pokazujące jak życie w schronie mogłoby wyglądać.

 Tekst i zdjęcia Danuta Krochmalska i Maria Kwiatkowska

 

 

 



Na szlaku 13 kamienic

Świętujemy I rocznicę powstania "Piechura"

Przy pomorzańskim kościółku

"Piechurzy" przed krzyżem pokutnym w Stargardzie

Jeden z korytarzy w Urzędzie Wojewódzkim


powrót na poprzednią stronę