przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


W Muzeum Geologicznym 19-11-18

   W Muzeum Geologicznym 19-11-18

         Przewodnik po Szczecinie Weronika Ryba w ramach swoich cyklicznych spotkań „ Poznajemy Szczecin” zaprosiła słuchaczy naszego Stowarzyszenia do zwiedzenia Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wcześniej jednak udaliśmy się na krótki spacer po pobliskiej ulicy Tarczyńskiego gdzie mieliśmy okazję obejrzeć rzadko spotykane w Polsce drzewa glediczii trójcierniowej. To egzotycznie wyglądające, pochodzące z Ameryki drzewo ma pędy i pnie pokryte charakterystycznymi trójdzielnymi cierniami.Owocem są efektowne czerwonobrunatne, długie, szerokie strąki, które zdobią roślinę przez długi czas. Strąki i nasiona glediczii są nie tylko efektowne, ale także jadalne oraz mogą stanowić paszę dla zwierząt. Muzeum Geologiczne przy Uniwersytecie Szczecińskim działa już ćwierć wieku i obecnie mieści się na Wydziale Nauk o Ziemi w Centrum Dydaktyczno- Badawczym Nauk Przyrodniczych. Dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie muzeum zyskało wiele cennych eksponatów a także kilka stanowisk interaktywnych, które uatrakcyjniają zwiedzanie oraz zajęcia dydaktyczne.
         Naszym przewodnikiem po muzeum był jego kierownik pan dr Robert Woziński, który nie tylko zapoznał nas z bogatymi i różnorodnymi eksponatami, ale także niezmiernie interesująco o nich opowiadał. Na początku zapoznaliśmy się z podstawowymi testami stosowanymi przez geologów podczas klasyfikacji minerałów, na przykład ze skalą Mohsa, według której klasyfikuje się minerały pod względem twardości. Obejrzeliśmy bogatą kolekcję skał i minerałów pochodzących z różnych stron świata w tym także z Sudetów. Mieliśmy okazję praktycznie zapoznać się ze zjawiskiem fluorescencji, czyli emitowania światła pod wpływem naświetlania minerałów fluorescencyjnych światłem ultrafioletowym. Można było wówczas zaobserwować niezwykle efektowne zmiany ich barwy. Równie interesująca jest wystawa okazów minerałów prezentowanych specjalnie tylko w świetle gablot muzealnych, co szczególnie uwypuklało ich cechy. Podziwialiśmy niezwykle piękne okazy brazylijskich ametystów, marokańskiego srebra rodzimego, różnokolorowe kryształy kwarców, efektowne okazy agatów, kalcytów czy też róż pustyni. Muzeum posiada także bardzo cenny i rzadki okaz czerwonego kryształu krokwitu oraz pochodzącego z Niemiec zielonego piromorfitu, który swoją strukturą przypomina trochę brokuł. Zainteresowanie wzbudzał niewielki, zatopiony w szarej skale macierzystej diament. Można też tutaj podziwiać piękno zielonych chryzoprazów, szmaragdów, malachitów, akwamaryn oraz wielu innych niezwykłych skarbów Ziemi. Wśród nich jest także znalezione w Chinach jajo dinozaura. To okaz pochodzący z kredy a więc mający około 135 mln lat.
         Zapoznaliśmy się także ze zjawiskiem fosylizacji, czyli powstawaniu różnych rodzajów skamieniałości. Obejrzeliśmy zebrane tutaj skamieniałości zwierząt kręgowych. Mieliśmy okazję obejrzeć rożnej wielkości amonity, trylobity, belemnity. Niektóre pochodzące z dawnych epok okazów mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć, ale także trzymać w ręku. Poznaliśmy także historię geologiczną regionu Morza Bałtyckiego. Na kilkunastu planszach opisane zostały, dzieje geologiczne naszego regionu, które powiązane zostały z okazami skał i skamieniałości pochodzących z danego okresu w historii Ziemi, które znaleziono na terenach północnej Polski i Skandynawii. Dowiedzieliśmy się od naszego przewodnika wielu ciekawych informacji o historii geologicznej Pomorza Zachodniego, na przykład to, że wiele szczecińskich budynków zawiera kamienie, w których uważny obserwator znajdzie muszle łodzików. Obejrzeliśmy oligoceńskie konkrecje w postaci tzw.’ kul szczecińskich”, zawierających liczne skamieniałości znalezione w Szczecinie i okolicach. Jedną z takich” szczecińskich kul” znalezioną na terenie Skolwina otrzymała od kierownika muzeum organizatorka tego spotkania a wszyscy uczestnicy pamiątkowe zakładki do książek.
 

Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz

Foto: Henryka Lutowska, Marek Michalak, Robert Woziński



Baryt - Maroko

eksopzycja muzealna

Gips (Szczotka) Lubin, Polska

Grupa wewnątrz Muzeum Geologicznego

Kula szczecińska, Skolwin, Szczecin

Piryt - Nawajun - Hiszpania

Przed wejściem do muzeum

stalagmit - Ojców


powrót na poprzednią stronę